Press "Enter" to skip to content

Jak zostać dyrygentem?

By zostać dyrygentem musisz spełniać pewne podstawowe predyspozycje charakterologiczne, uzyskać stosowne wykształcenie i mieć talenty muzyczne. Istotny jest przede wszystkim doskonały słuch, wrażliwy na subtelne zmiany tonu oraz wyczucie rytmu. Oprócz tego dyrygent musi mieć bardzo dużą sprawność manualną – wszak operuje batutą – tą ikoniczną pałeczką, która jest bardzo istotnym przekazem do zespołu czy orkiestry na temat wykonywania utworu. To praca, która jest w ciągłym ruchu, wymaga odporności na stres oraz – co jest truizmem – umiejętności przełamania tremy przed występami publicznymi. Dyrygent jest też swego rodzaju liderem zespołu. Praca z artystami, charakteryzującymi się indywidualizmem i odważnymi wizjami artystycznymi może nieść ze sobą konflikty i nieporozumienia. Powinieneś zatem potrafić nad tym zapanować i w sposób asertywny rozładowywać niepotrzebne napięcie.

Dyrygent – uzdolnienia i zainteresowania muzyczne

Dobry słuch i dryg do rytmu to jedno, ale jeśli chcesz zostać profesjonalnym dyrygentem, musisz zwyczajnie czuć do tego powołanie. Nastawić się na przyswojenie sporej dawki wiedzy na temat muzyki klasycznej, symfonicznej, organizacji występów. A także przejawiać zainteresowanie historią muzyki, kontekstu kulturowego i filozofii działania poszczególnych instrumentów symfonicznych.

Dyrygent – wykształcenie zawodowe

No dobrze, skoro spełniasz te predyspozycje, jak zatem mógłbyś zostać dyrygentem? Stety lub niestety nie ma na innego sposobu niż ukończenie specjalistycznych wyższych studiów na kierunku dyrygentura. Jest on dość licznie występujący na polskich uczelniach artystycznych. By jednak się na nie dostać, nie wystarczy wyśmienity wynik na maturze. Na kierunku dyrygentura stosuje się egzaminy wstępne. Studia mają całkiem podobną strukturę jak wiele innych – oferują I i II stopień oraz szczebel podyplomowy lub doktorancki. Wykładowcy przekażą Ci teoretyczną i praktyczną wiedze na temat warsztatu zawodowego dyrygenta, nauczą prowadzenia orkiestry czy zespołu podczas występu zarówno grającego jak i śpiewającego. Istotnym elementem programu nauczania jest analiza zjawisk dźwiękowych systemu durmoll, także od strony historycznej i kulturowej. W ten sposób czekać Cię będzie analiza poszczególnych, klasycznych utworów symfonicznych, które niejako są bazą do pracy z innymi, nowopowstałymi kompozycjami. Na studiach wykładany też jest język obcy na poziomie B2.

Dyrygent – specjalizacje na studiach

Podczas studiów na kierunku dyrygentura, przychodzi moment na wybór nieco węższej specjalizacji. Do wyboru masz kilka ścieżek, między innymi dyrygentura chóralna, symfoniczna, symfoniczno – operowa albo orkiestr dętych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *