Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia i w jakich miejscach możesz pracować jako księgarz?

Jako się rzekło, zatrudnienie w zawodzie księgarza znaleźć możesz przede wszystkim w księgarniach. Te jednak mogą mieć nieco odmienne oblicze w zależności od struktury organizacyjnej i rodzaju właściciela:

  1.   Antykwariaty – nie jest to może ściśle odrębny przypadek księgarni, wiele z nich prowadzi obrót pozycjami używanymi. Zaletą antykwariatów z punktu widzenia czytelnika jest nie tylko możliwość kupienia danej pozycji taniej. Ale też szansa na natrafienie na coś rzadkiego, czego nie sposób znaleźć w droższych księgarniach. W tego typu sklepiku możesz prowadzić też punkt ksero, sprzedawać szkole przybory, drobne gadżety, ozdoby czy nawet kwiaty albo słodycze.
  2.   Sieciówki – to ten rodzaj księgarni, które swoje placówki rozsiane mają w wielu miastach, w wielu miejscach w kraju. Spotkasz je w sąsiedztwie hipermarketów, galerii handlowych czy centrów miast. Charakteryzują się często identycznym wyborem pozycji we wszystkich placówkach a od swoich pracowników wymagają przestrzegania uniformu, swego rodzaju sposobu bycia czy wspierania określonych idei.
  3.   Samorządowe – to już coraz rzadszy, ale wciąż występujący rodzaj księgarni. Przeważnie pozycje są tam nieco tańsze, zawierają stały segment historyczny. Niekiedy współpracują z lokalnymi, również samorządowymi, muzeami, bibliotekami czy szkołami. Niestety płace w tych placówkach również nie należą do najwyższych oraz są na ogół usztywnione, z mizernymi perspektywami na awans.
  4.   Tematyczne – to typ księgarni, które również mogą przybrać formę sieciową. Jednak charakteryzują się zdecydowanie jednorodną tematyką wydawniczą. Np. historyczna, kulinarna, religijna, naukowa (w tym prawnicza, z zakresu nauk ścisłych czy psychologii) albo związana z militariami. Często usytuowana jest w pobliżu ośrodków akademickich, szkół czy parafii.
  5.   Unikalne, prywatne księgarnie – co prawda większość z już wymienionych typów to księgarnie z prywatnym właścicielem. Jednak ten typ wymaga wyróżnienia. To taka księgarnia, do której wchodząc czujesz, że nie jest to zwykły sklep z książkami. Sprzedawca pracuje tu od dekad, zna prawie wszystkie książki na świecie, potrafi doradzić oraz załatwić pozycje, której jeszcze nie ma. Panuje tam unikalny wystrój i klimat.

Księgarz – ile możesz zarobić?

Zarobki w tym zawodzie uzależnione są przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Wiele zależy od polityki kadrowej i płacowej danego przedsiębiorstwa. Oraz jak dalece Twój staż pracy i osiągnięcia są uwzględniane w wypłacie. Teoretycznie więcej zarobisz jako właściciel pojedynczej księgarni, jeszcze więcej jeśli posiadasz sieć takowych.  Na ogół jednak, jako pracownik księgarni zarobić możesz około 2600 – 3500 zł brutto.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *