Press "Enter" to skip to content

Jak zostać księgarzem?

Musisz przyznać, że w tradycyjnych księgarniach jest coś magicznego. Elegancko poukładane książki o rozmaitej tematyce, zarówno te starsze jak i zupełne nowości. Możliwość porozmawiania ze sprzedawcą, prawdopodobnie też pasjonatem literatury. Unoszący się specyficzny zapach farby drukarskiej budzący skojarzenia z dzieciństwem. W takim miejscu pracuje księgarz. Czy myślisz, że taka praca byłaby ciekawa? Sprawdź, w jaki sposób sam możesz zostać księgarzem.

Księgarz – wykształcenie zawodowe

Na ogół do pracy w księgarni nie jest potrzebne szczególne wykształcenie kierunkowe. Pracodawcy zadowolą się średnim, jeśli spełniasz podstawowe predyspozycje sprzedawcy książek. Pewnym atutem może być ukończone technikum księgarskie. Taka szkoła przygotowuje do pracy w bibliotece czy księgarni, masz już wtedy opanowane metody segregacji pozycji, tworzenia ich inwentarzy, obsługę programów do sklepowych baz danych. Mile widziane jest też dowolne wykształcenie humanistyczne lub inne kierunkowe, w przypadku księgarni tematycznych. Z pewnością pracodawcy będą wymagali ukończonego kursu z obsługi kasy fiskalnej.

Księgarz – predyspozycje zawodowe

Ta praca łączy w sobie cechy typowego sprzedawcy sklepowego z pasjonatem literatury. Ta druga kompetencja nie jest może szczególnie niezbędna, ale bardzo mile widziana. Niekiedy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy mogą zapytać o Twoje gusta literackie, ilość i rodzaj przeczytanych książek. Oraz o pomysły w doborze konkretnej pozycji dla konkretnego typu klienta. To z kolei wymaga kreatywności, odpowiedniego podejścia do klienta, wysłuchania go i chęci pomocy. Dobry księgarz ma zdolności organizacyjne, dobrą pamięć i potrafi sprawnie poruszać się w gąszczu zróżnicowanych pozycji znajdujących się na półkach.

Księgarz – przeciwskazania do takiej pracy

Z racji tego, że praca księgarza ma też swój fizyczny wymiar, nie jest dobrze jeśli masz jakieś dysfunkcje układu ruchu. Zwłaszcza niewskazane są utrudnienia w poruszaniu się, wspinaniu na drabiny czy przenoszenia cięższych partii książek. Nie jest to też niestety zajęcie dla osób niewidomych lub cierpiących na głębokie upośledzenie wzroku. Podobnie rzecz się ma ze słuchem – to praca wymagająca kontaktu z klientami. Przeciwskazaniem są też alergie – wziewna i uczulenie na kurz, klej czy farbę drukarską.

Księgarz – warunki pracy i zatrudnienia

Wiele dużych sieci księgarni początkowo oferuje zatrudnienie próbne. Przeważnie na około kwartał, w oparciu o umowy zlecenie czy o dzieło. Po tym czasie, jeśli się sprawdzić, oferowany jest Ci etat. Praca trwa około osiem godzin w ciągu dnia, lecz ma miejsce system zmianowy i nietypowe godziny pracy (np. 10 – 18). Pracować możesz też w weekendy i niektóre święta.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *