Press "Enter" to skip to content

Własna księgarnia czy etat księgarza?

Jako księgarz zatrudnienie znaleźć możesz przede wszystkim w księgarniach, ale też w wydawnictwach, hurtowniach książkowych czy sklepach internetowych. Przeważnie czeka Cię zatrudnienie etatowe, w systemie zmianowym. Na tym stanowisku wykonujesz swoją robotę, nie musisz specjalnie martwić się o zarządzanie przedsiębiorstwem czy reklamę. Trudniejszym, ale stanowiącym kwintesencję tego zawodu jest jednak prowadzenie własnej księgarni.

Księgarz – czy to się opłaca?

Rynek wydawniczy w Polsce to rzecz szalenie skomplikowana. Z jednej strony istnieją segmenty wydawnicze, które są „pewniakami” i na pewno się sprzedadzą. To oczywiście podręczniki szkolne i materiały dydaktyczne, lektury szkolne, ale także publicystyka polityczna czy społeczna. Dość dobrze sprzedają się też pozycje fabularne – romanse, kryminały, komedie czy powieści przygodowe. Musisz jednak pamiętać, że czytelnictwo w Polsce nie należy do szczególnie wysokich. Przekłada się to też na sprzedaż nowych egzemplarzy książek. Już kilka tysięcy uchodzi za bardzo dobry wynik.

Księgarz – własna księgarnia, dobry pomysł?

Skoro już wiesz, że rynek wydawniczy w Polsce jest raczej tym trudnym, musisz przed podjęciem decyzji rozważyć kilka kwestii. Do prowadzenia księgarni potrzebujesz kilku rzeczy:

  1.   Lokalu – najlepiej dobrze usytuowanego, w pobliżu centr handlowych albo ośrodków kulturalnych, naukowych, akademickich, szkoły czy parafii. Jeszcze lepiej, gdy zainwestujesz w jego wystrój i dodatkowe usługi tj. punkt ksero czy sprzedaż szkolnych przyborów.
  2.   Biznesplanu – musisz wiedzieć, w jaki sposób chcesz rozwijać swoją księgarnię. Zdecydować się na asortyment ogólny, tematyczny lub pod konkretną grupę docelową czytelników.
  3.   Kontrahentów – do prowadzenia księgarni potrzebujesz książek. Sam ich nie napiszesz ani nie wydasz. Muszą dostarczyć Ci je hurtownie lub wydawnictwa. Nie warto ograniczać się tylko do książek, ale też do prasy i innych publikacji, o czym za moment.
  4.   Kapitału – to w zasadzie pierwszy, drugi, trzeci i czwarty podpunkt naraz. Nie da się założyć ani prowadzić żadnej działalności bez pieniędzy. Założenie księgarni to wyzwanie logistyczne, jeszcze trudniejsze gdy nie masz nic odłożonego. O dofinansowanie możesz postarać się u inwestorów, w banku, w formie dotacji albo na zasadach franczyzy.

Księgarz – współpraca na zasadach franczyzy

To popularne rozwiązanie wśród sklepów spożywczych i sieci usługowych. Twoja księgarnia może funkcjonować pod szyldem większej sieci. Polega to na umówieniu się z dużą firmą na sprzedaż jej asortymentu. Ty zaś otrzymujesz autonomię w zarządzaniu księgarnią oraz przypada Ci część zysków.

Księgarz – czy tylko książki?

W swojej księgarni sprzedawać możesz oczywiście nie tylko książki. Nawet jeśli pod nie zaliczyć możesz przewodniki turystyczne, albumy ze zdjęciami albo inne wyroby papiernicze. Z powodzeniem w ofercie stacjonarnej możesz zamieścić płyty z muzyką, cyfrowe kopie filmów kinowych, obrazy lokalnego artysty czy mnóstwo drobnych gadżetów i rekwizytów. Nowoczesna księgarnia posiada też możliwość sprzedaży online. Zwłaszcza w obliczu dużej konkurencji, także zagranicznej. Sklep internetowy nie musi być drogi, a z pewnością poszerzy bazę klientów. Możesz handlować książkami w formie elektronicznej – e-booki czy audiobooki, które zyskują na popularności wśród klientów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *