Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia introligator? Sprawdź zarobki introligatora

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako introligator? Przede wszystkim w firmach, które zajmują się drukiem i produkcją książek i innych publikacji. Chodzi o firmy poligraficzne, wydawnictwa. A także firmy, które zajmują się stricte usługami introligatorskimi. Wykonują one dla swoich klientów naprawy starych książek lub tworzą oprawy zupełnie nowe. Niektóre instytucje kulturalne – muzea, parafie z zabytkowym zbiorem ksiąg, domy kultury, biblioteki albo instytucje naukowe chętnie podejmą stałą współpracę z introligatorem, który oprócz warsztatu zawodowego ma też wiedzę na temat historii poligrafii i zabytkowych książek.

Introligator – Spotykane stanowiska pracy

Jak wspomnieliśmy, jako introligator możesz pracować w różnych firmach. Choć nie zawsze stanowisko pracy, które znajdziesz w ofertach będzie miało właśnie taki tytuł. Przedstawimy Ci listę potencjalnych stanowisk pracy w tym zawodzie:

  • obsługa urządzeń do obróbki arkuszy,
  • obsługa urządzeń do obróbki wkładów,
  • obsługa urządzeń do wykonywania okładek,
  • obsługa linii potokowych stosowanych w produkcji poligraficznej,
  • wykonywanie prac introligatorskich galanteryjnych,
  • wykonywanie prac introligatorskich artystycznych,
  • wykonywanie prac introligatorskich ręcznych.

Introligator – zarobki

Mimo że praca introligatora nie należy ani do popularnych, ani lekkich, nie jest najwyżej opłacana w gospodarce. Rokroczne badania, które wykonują branżowe portale, wykazują to dość jasno. Przeciętnie w Polsce jako introligator zarobisz 2740 zł brutto. Ta kwota to mediana, a wynika ona z tego, że znajduje się dokładnie w połowie listy wszystkich deklarowanych zarobków introligatora w Polsce. Tym samym aż połowa wszystkich przedstawicieli tego zawodu zarabia w przedziale 2330 zł brutto a 3489 zł brutto. Aż jedna czwarta pozostałych deklaruje, że zarabia nawet więcej. Kolejna ćwierć introligatorów na swoim koncie co miesiąc otrzymuje za pracę mniej niż 2330 zł brutto.  Oczywiście to tylko uśrednione kwoty na potrzeby przejrzystości naszej publikacji. Uwzględniają różne formy zatrudnienia. Dokładne zarobki, które mogą Cię czekać zależą od miejsca, w którym pracujesz, dokładnego stanowiska, prac, jakie wykonujesz i poziomu skomplikowania zleceń.

Introligator – perspektywy zawodowe

Możliwości zatrudnienia w tym zawodzie istnieją. Nie zawsze też wymagane jest szczególne doświadczenie – firmy poligraficzne chętnie udzielają przeszkoleń z zakresu przede wszystkim obsługi specjalistycznych maszyn introligatorskich. Istnieje także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie stricte usług naprawy starych książek lub dzieł kultury.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *