Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca w zawodzie introligator? Czym zajmuje się introligator?

Introligator i kategorie zawodowe, w jakich funkcjonuje. Zawód introligatora funkcjonuje w kilku kategoriach. Są one zależne od poziomu zawodowego wykształcenia, doświadczenia oraz wykonywanych prac. A zatem profesja ta dzieli się na:

  •   Introligator – to osoba, która zajmuje się oprawą materiałów drukowanych. Za pomocą własnych rąk lub maszyny przygotowuje wkłady do twardej i miękkiej oprawy. Niekiedy używa do tego specjalistycznych narzędzi introligatorskich, zwłaszcza jeśli wyroby i wkłady mają mieć specjalne przeznaczenie.
  •   Introligator galanteryjny – za pomocą rąk lub maszyn wytwarza oprawy książek, dokumentów, czasopism, broszur, prac dyplomowych albo albumów. Zarówno na konkretne zlecenia – na przykład ważna publikacja jednostkowa. A także na te o specjalnym przeznaczeniu.
  •   Introligator poligraficzny – ten typ fachowca wykonuje oprawki na książki w ilościach przemysłowych lub masowych.
  •   Technik procesów introligatorskich – ta ranga introligatora to pracownik wykonujący wkłady książkowe i oprawki twarde. Wykonuje też całe serie składek do oprawy miękkie, które można dowolnie zapełnić treścią. Szyje je ręcznie lub posługuje się maszyną. Oprócz tego spod jego rąk wychodzą klasery, opakowania, ozdobne futerały oraz inne wyroby introligatorskie o specjalnym przeznaczeniu. Do tego zajmuje się zabezpieczaniem starodruków, zniszczonych kart i opraw ksiąg.
  •   Operator maszyn introligatorskich – to pracownik, który zajmuje się wyłącznie obsługą maszyn. Zarówno tych wymagających ręcznego jak i komputerowego sterowania. Do tego zajmuje się ich konserwacją i naprawą. W ten sposób powstają złożone twarde oprawy, a także oprawy łączone bez szycia.

Introligator – Jakiego rodzaju publikacje możesz oprawiać?

Przede wszystkim są to książki, czasopisma, komplety map i planów miast, prace dyplomowe, materiały reklamowe, albumy rodzinne lub okolicznościowe, a także wszelkie druki o wartości historycznej.

Introligator – Czynności zawodowe

Jakie zatem są dokładne obowiązki introligatora, tak aby powstały odpowiednie wyroby? Będziesz musiał do tego wykonywać pewne określone czynności. A niektóre z nich to:

  • bingowanie – to tworzenie specjalnych wgnieceń, które służą do łatwego zginania papieru,
  • bundowanie – to łączenie kartek za pomocą bindy w jeden spójny komplet,
  • kaszerowanie – nakładanie cienkiej warstwy papieru na inny materiał,
  • perforowanie – wycinanie otworów, które mają służyć uzyskaniu kształtu,
  • rycowanie mechaniczne – specjalne wycinanie, które nie przecina podłoża.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *