Press "Enter" to skip to content

Jak zostać introligatorem? Kim jest introligator? Co robi introligator?

Cóż to za zawód? Co zrobić by pracować jako introligator? Nazwa tego zawodu pochodzi od rzemiosła, które jego przedstawiciel wykonuje. Introligatorstwo to jeden z odłamów poligrafii. Polega ono na oprawianiu w artystyczny lub li tylko elegancki sposób publikacji. Książek, materiałów powstałych w wyniku działań drukarza albo czasopism. Może przybrać charakter przemysłowy lub artystyczny i zabytkowy. Choć jest to zawód należący do tzw. ginących profesji, nadal ma swoich przedstawicieli. Nadal też istnieje zapotrzebowanie na jego usługi. Być może to pomysł na pracę dla Ciebie?

Introligator – Wykształcenie zawodowe

Z racji tego, że jest to praca specyficzna i wymagająca konkretnego przygotowania, potrzebne będzie Ci także zdobycie odpowiedniego zawodowego warsztatu. Istnieje na to kilka sposobów. Optymalne wydaje się być ukończenie szkoły średniej związanej z poligrafią. Może być to technikum lub liceum o profilu poligraficznym. Tam dość kompleksowo poznasz podstawy pracy w drukarni, opracowywania publikacji – sprawdź nasz cykl artykułów dotyczących zawodu drukarza. Będą też zajęcia dotyczące oprawiania książek i wykonywania usług introligatorskich. Liceum kończy się maturą, a technikum oprócz niej także zdaniem specjalnego egzaminu zawodowego, który daje Ci tytuł oraz uprawnia do podejmowania pracy już po szkole średniej.

Introligator – Inne formy zdobycia zawodu

Nie oznacza to jednak, że jeśli lata szkoły średniej masz już za sobą, praca introligatora jest dla Ciebie zamknięta. Wręcz wyższe wykształcenie, doświadczenie, zmysł artystyczny i zamiłowanie do sztuki mogą tylko pomoc, by się przebranżowić. Istnieją specjalne kursy zawodowe, które przygotowują osoby dorosłe do tego zawodu. Firmy poligraficzne, zdające sobie sprawę z małej jego popularności również decydują się na przeszkolenie przyszłego pracownika.

Introligator – Wymagania zawodowe

Zdolności, które musisz przejawiać w pracy w tym zawodzie związane są z podobnymi, które potrzebuje każdy rzemieślnik pracujący nad tworzywem. Istotna jest precyzja i dokładność w działaniu oraz sprawność manualna. Specjalistyczne narzędzia i maszyny sporo ułatwiają, jednak Twoje własne umiejętności są nie do przecenienia. Istotna jest też wspomniana wyżej wiedza na temat druku, funkcjonowania firmy drukarskiej, obsługi maszyn. Do tego usługi introligatorskie coraz częściej korzystają z systemów i programów komputerowych. Odpowiednie wykonanie szablonu i zaprojektowanie maszyny w dużym stopniu wspomoże wykonanie opraw wszelakiego rodzaju publikacji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *