Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia kurier? Zarobki kuriera

Według badań kurierzy to przede wszystkim mężczyźni. W tym zawodzie panowie to aż 88 procent przypadków. Być może wynika to z tego, że jest to dość wyczerpująca psychicznie i fizycznie praca. Potrzebne jest dobre zdrowie, świetna organizacja pracy i orientacja w terenie. To ostatnie to domena płci męskiej. Pozostaje wciąż pytanie, czy jako kurier dobrze na takiej pracy zarobisz?

Od czego zależą zarobki?

Przede wszystkim zależy od danej firmy, w której pracujesz. Oraz formy zatrudnienia, na jaką się umówiłeś. Nieco inne warunki mają etatowi kurierzy, a inne ci, którzy pracują z własnym autkiem. O szczegółach tej kwestii opowiemy Ci za chwilę. Istotne jest też, ile masz w danym miesiącu przesyłek do dostarczenia i odebrania. Ważne jest też Twoje doświadczenie, staż pracy i uznanie w oczach kierownictwa firmy.

Kurier – mediana zarobków

W Polsce przeciętnie jako kurier zarobisz 3380 zł brutto na miesiąc. Takie przynajmniej ustalenia podają branżowe serwisy. Ta kwota to mediana. A wynika z tego, że połowa wszystkich kurierów zarabia w przedziale między 2800 zł a 4060 zł brutto. Pozostali dzielą się na tych, którzy zarabiają poniżej i powyżej tego pułapu. To przypadek etatowych pracowników. Nieco więcej mogą zarobić kurierzy na jednoosobowej działalności gospodarczej. Nawet 6000 zł netto. O ile oczywiście są spełnione pewne warunki.

Kurier rowerowy

Tak, są tacy. Operują na dużo mniejszym obszarze. Tym samym obsługują znacznie mniejszą ilość przesyłek. I o mniejszej wadze i wartości. Tym samym mniej zarabiają – przeważnie w okolicach 3000 zł brutto.

Kurier z własnym autem

Nie zawsze jest tak kolorowo. 6000 zł netto może przyjść, ale na pewno nie w pierwszym miesiącu. Kurierzy z własnym autem przyznają, że taka praca to kilkanaście godzin w ciągu dnia. Jeśli złapie Cię choroba, każdy dzień wolny to strata finansowa. Choć możesz też liczyć na premie, na przykład za terminowe doręczanie przesyłek.

Koszty własne

Samochód, którym pracujesz potrzebuje paliwa, napraw i niekiedy spłaty leasingu. Nie zawsze te koszty pokrywa firma kurierska. Wszystko zależy od ustaleń, których dokonaliście podczas procesu zatrudnienia.

A jak jest za granicą?

Jak zapewne się domyślasz, znacznie więcej. W Niemczech przykładowo za podobną pracę czekać na Ciebie może nawet 9000 zł brutto. Z kolei na terenie Zjednoczonego Królestwa, jako kurier przeciętnie zarobisz 8000 zł brutto. To także mediana tamtejszych zarobków. Musisz jednak pamiętać, że zarabiając i mieszkając za granicą, musisz uwzględnić też koszty życia. A także paliwa i konserwacji pojazdu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *