Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kurierem? Praca jako kurier

O tym, kim jest kurier, chyba nie trzeba Ci opowiadać. Nie wyobrażamy sobie, że choćby raz nie odebrałeś paczki z oczekiwaną przesyłką. To wspaniałe, że rynek usług przewozowych i szeroko rozumianych przesyłek rozwija się. Jednak potrzebuje on też pracowników. Być może właśnie takich jak Ty. Sprawdź, w jaki sposób zostać kurierem.

Kurier – Czy potrzebujesz wykształcenia?

Nie. Twoje wykształcenie nie jest kryterium w doborze przez pracodawców. Nie ma żadnych szkół kierunkowych ani kursów na kuriera. Do wykonywania tej pracy nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień, zezwoleń ani zaświadczeń. Nie zaimponujesz też przyszłemu szefowi dyplomem wyższej uczelni. Liczą się przede wszystkim predyspozycje osobowościowe oraz zaangażowanie. To, co można podciągnąć pod jakiś formalny wymóg to oczywiście posiadanie prawa jazdy. Przynajmniej kategorii B. Przynajmniej, dlatego, że niekiedy firma kurierska posługuje się większymi pojazdami niż te do trzech i pół tony.

Kurier to dobry kierowca

Prowadzenie samochodu w sposób bezpieczny, a jednocześnie sprawny to podstawowa kompetencja kuriera. Musisz posiadać dobrą orientację w terenie lub łatwość w odnajdywaniu drogi. Pomagają w tym urządzenia nawigacyjne, ale nic nie zastąpi Twojego skupienia i dobrej organizacji pracy. Pracodawcy niekiedy zwracają uwagę na to, od jak dawna takie prawo jazdy posiadasz. Mogą zapytać, jak często jeździsz i w jak długie trasy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz zostać zapytany o znajomość przepisów ruchu drogowego. Na Twoją korzyść działa oczywiście każde doświadczenie w prowadzeniu samochodów dostawczych. Jeśli miałeś w przeszłości epizod pracy w sklepie, firmie dostawczej lub przeprowadzkowej, wspomnij o tym w CV.

Kurier – Własne autko to atut

Bywa, że w ogłoszeniu o pracę firma kurierska wspomina, być miał własny samochód. Zazwyczaj nie jest to wymóg, lecz atut. Pracodawca chętniej zatrudni kogoś, kto wspomoże ekipę swoim pojazdem. Musi on jednak spełniać wymogi pracodawcy – zazwyczaj dotyczy to mocy silnika, pojemności bagażnika albo stanu technicznego.

Kurier – Inne predyspozycje zawodowe

Musisz wiedzieć, że choć nie jest to zawód reglamentowany ani wymagający wykształcenia, nadal musisz przejawiać pewne predyspozycje zawodowe. Przede wszystkim musisz być osobą o dobrej organizacji oraz kulturze osobistej. Musisz rozwozić mnóstwo paczek w sprawny sposób. A także napotykać będziesz różnych klientów, których nie możesz do siebie zrażać. Do tego na Twojej głowie spoczywa odpowiedzialność za towar. Nie możesz ich podczas trasy uszkodzić ani zgubić. W skrócie cechować powinna Cię odporność na stres, obowiązkowość, sprawność fizyczna i pozytywne nastawienie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *