Press "Enter" to skip to content

Kurier na etacie czy na własnej działalności – Jaka forma zatrudnienia dla kuriera opłaca się bardziej?

 

Skoro już wiesz jak zostać kurierem, w jaki sposób pracuje i ile można na tym zarobić, sprawdź gdzie szukać zatrudnienia. Oraz czy nie lepszą formą jest własna inicjatywa gospodarcza. Kurier na etacie, czy na własnej działalności – Jaka forma zatrudnienia dla kuriera opłaca się bardziej?

Kurier – Gdzie szukać zatrudnienia?

W firmach kurierskich. Ogłaszają się one w internecie lub prasie. Ponieważ sprzedaż wysyłkowa jest dość wygodna dla konsumenta, popularność takich usług rośnie. Liczba paczek, które w ten sposób docierają do klientów w ciągu kilku lat wzrosła o 62 %. A to powoduje, że zapotrzebowanie na takich pracowników jak Ty nie będzie malało. A wręcz rosło. Możesz pytać w głównych, dużych ogólnopolskich firmach kurierskich. Oprócz tego wiele hurtowni, sklepów i serwisów internetowych posiada własne zaplecze kurierskie. Być może znajdzie się tam też miejsce dla Ciebie.

Kurier na etacie

Główną formą zatrudnienia jest etat. Oznacza to, że otrzymujesz pakiet ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych w ramach wypłaty. Korzystasz też wtedy z całego zaplecza danej firmy – samochodów, magazynów i nie martwisz się o stan techniczny pojazdów i stan paliwa. Taka praca jednak rzadko kiedy trwa równo osiem godzin w ciągu dnia. Pracować trzeba niekiedy i dłużej, także w soboty i nocami.

Kurier na własnych czterech kołach

Coraz częściej jednak firmy kurierskie decydują się na współpracę, jeśli posiadasz własny samochód. Musisz go jednak przerobić tak by spełniał potrzeby pracodawcy. Ważny jest nie tylko stan techniczny i osiągi. Pojazd musi być odpowiednio przygotowany wizualnie, tak by wyraźnie widać było, jaka firma nadjeżdża. Do tego pracodawca wymagać może od Ciebie zamontowania specjalnego systemu przeciwwłamaniowego. Taka forma współpracy wymaga też od Ciebie założenia samodzielnej działalności gospodarczej. W ten sposób w świetle prawa sam jesteś sobie szefem. Firma kurierska nie płaci Ci pensji, lecz rozlicza się z Tobą w zależności od rozwiezionej ilości paczek. Oraz odległości i cen paliwa. 

Własna firma kurierska

Taka inicjatywa z pewnością jest bardzo ambitna, ale musisz być świadomy poziomu jej skomplikowania. Wymaga przede wszystkim dużego kapitału startowego. Zwłaszcza jeśli chcesz działać na większym terenie niż dane województwo. Musisz zakupić sporą ilość samochodów, posiadać lub wynajmować magazyny. Opracować całą siatkę logistyczną, mieć swój system komputerowy i sztab pracowników. Powstaje też pytanie, czy na rynku jest miejsce na kolejną dużą taką sieć. Wciąż najbardziej popularną formą własnej działalności gospodarczej w zawodzie kuriera pozostaje samozatrudnienie i współpraca z jedną z dużych firm. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *