Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia mediator? Kto ponosi koszty związane z mediatorem?

Pracując jako mediator jesteś przedstawicielem tzw. wolnych zawodów. Oznacza to, że warunki Twojej pracy, konkretny pracodawca, godziny i zakres tej pracy są nieregularne i zależne od okoliczności. To ma bezpośredni wpływ na wynagrodzenie, które otrzymujesz za swoją pracę mediatora. Stawki nie są szczególnie imponujące – o czym za moment – co powoduje, że wielu mediatorów traktuje swoje zajęcie jako pracę równoległą lub dodatkową. Najczęściej wykonują ją zawodowi psycholodzy albo prawnicy. Tym zawodom poświęciliśmy zresztą osobne cykle artykułów.

Mediator – z kim możesz współpracować?

Najczęściej przyjmuje się, że mediatorzy swój zawodowy czas wiążą z sądami. Tam odbywają się rozprawy rodzinne lub spadkowe. Jednak sądy to nie jedyny podmiot, z którym możesz współpracować. Twoimi usługami zainteresowane mogą być też banki, firmy ubezpieczeniowe albo firmy konsultingowe. Sam też możesz pójść w tym ostatnim kierunku jako samodzielny przedsiębiorca.

Mediator – zasady rozliczania

Twoje usługi mediacyjne mogą być rozliczane na kilka sposobów. Jednym z nich jest opłata za dniówkę. W ten sposób otrzymujesz stałe, dzienne wynagrodzenie, niezależnie ile czasu poświęcisz na pracę w danym dniu. Innym razem możesz umówić się ze stronami na kwoty godzinowe – na przykład pierwsze trzy godziny spotkań kosztują określoną kwotę, a każda kolejna godzina ma swoją osobną cenę. Możesz też umówić się ze stronami na ryczałtową kwotę za całą usługę mediacyjną od początku do końca.

Mediator – kto ponosi koszty?

Koszty mediacji w sądowych sprawach cywilnych są w całości ponoszone przez strony postępowania. Kwoty te są ustalone w rozporządzeniu i usztywnione. Jeśli mediacja jest pozasądowa, ich wysokość ustalana jest bezpośrednio między stronami a Tobą, w stosownej umowie mediacyjnej.

Mediator – ile zarabia?

Rozporządzenie z 2005 roku mówi o minimalnych kwotach, jakie musi zapłacić strona za Twoje usługi. Te z kolei mogą być przez Ciebie modyfikowane, zwłaszcza jeśli zajmujesz się sprawami pozasądowymi. Prawo mówi, że za pierwsze spotkanie minimalna stawka wynosi 60 zł. każde kolejne spotkanie nie może przynieść Ci zarobku niższego niż 25 zł spraw w miesiącu może być różna ilość. Podobnie jak zróżnicowany czas ich trwania, wymagana ilość spotkań oraz skomplikowanie materii. Tym samym ciężko wskazać konkretne kwoty, które zarobisz jako mediator w tygodniu. Będą one nie tylko niestałe – nie jest to zajęcie etatowe – ale też bardzo zróżnicowane.

Mediator – gdzie takiego znaleźć?

By odnaleźć mediatora, wystarczy zajrzeć na oficjalną listę publikowaną przez każdy sąd. Informacje o nich potencjalne strony znaleźć mogą w Internecie, ale także bezpośrednio w gmachach sądowych. Oprócz tego informacje o mediatorach i ich danych prezentują serwisy internetowe ośrodków mediacyjnych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *