Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia monter izolacji budowlanych?

Praca na budowie bywa niebezpieczna, na pewno jest wymagająca i ciężka. Zwłaszcza gdy pracujesz na dużych wysokościach i wymagana jest od Ciebie wydajność i precyzja. Czy przekłada się to na niezłe zarobki? Jakich monterów izolacji budowlanych potrzebuje rynek pracy?

Monter izolacji budowlanych – predyspozycje i przeciwskazania

W tej pracy preferowane są osoby młode, sprawne fizycznie i zdrowe. Musisz mieć silny organizm, sprawny układ krążenia, nerwowy, kostny i mięśniowy. Istotne jest zachowanie równowagi na wysokościach, a także koordynacja wzrokowo ruchowa. Montaż izolacji wymaga precyzji, dokładności i zwracania uwagi na drobne szczegóły. Przydadzą się też podstawowe zdolności techniczne, manualne i organizacyjne. To, co z kolei raczej dyskwalifikuje z tego zawodu to problemy z utrzymaniem koncentracji i równowagi. Wszelkie schorzenia neurologiczne, lęk wysokości, problemy z poruszaniem się czy skłonność do padaczki – to nie jest praca dla Ciebie. Podobnie jak wtedy, gdy jesteś uczulony na działanie materiałów izolacyjnych, kurz i dym.

Monter izolacji budowlanych – ile możesz zarobić?

Zarobki w tej pracy zależą od Twojego doświadczenia, umiejętności, zakresu i rodzaju prac, które wykonujesz. Inaczej zarobisz w poszczególnych firmach, regionach kraju albo w zależności czy wykonujesz kontrakty zagraniczne. Wedle ogólnopolskiego badania wynagrodzeń, większość monterów izolacji budowlanych w Polsce zarabia w przedziale mniej więcej 3300 zł brutto a 5200 zł brutto. Wyliczona z tego ogólnokrajowa mediana wynosi 4300 zł brutto. Czy można zarobić więcej?

Monter izolacji budowlanych – zarobki za granicą

Znacząco wyższe stawki są za granicą. Za przykład weźmy Norwegię, gdzie Polacy dość często wyjeżdżają na kontrakty budowlane. Tam również są zróżnicowane zarobki, w zależności od stopnia doświadczenia i rodzaju izolacji budowlanych. Jeśli dopiero zaczynasz, za godzinę zarobić możesz 183 korony norweskie. Mając przynajmniej rok stażu już 191 koron, a jeśli więcej – nawet 204 korony. A jeśli jeszcze nie jesteś pełnoletni, maksymalne stawki dla takich pracowników wynoszą 123 korony. Nieco inaczej wyglądają stawki w przemyśle stoczniowym – odpowiednio 160, 168, 176 koron. Co ciekawe, jeśli praca wymaga nocowania poza domem (np. z powodu odległości), za każdą taką noc przysługuje Ci dodatek wysokości około 32 –  35 koron.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *