Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera izolacji budowlanych?

W tej pracy Twoim zadaniem jest przygotowywanie i montowanie izolacji stosowanych w budownictwie. Głównie mające na celu chronić budynek przed czynnikami atmosferycznymi i chemicznymi. Przed zimnem, deszczem czy wiatrem izolacja chroni zarówno konstrukcje stalowe, betonowe i ceglane. Do tego montować będziesz izolacje akustyczne. W ten sposób w środku budynku będzie odpowiednio ciepło (ograniczona zostaje ucieczka ciepłego powietrza na zewnątrz), a także komfort przebywania w budynku wzrasta, gdyż nie przeszkadza zewnętrzny hałas. Ale zabezpieczać będziesz nie tylko ściany. W tej pracy także montuje się izolacje fundamentów przed wodą, podłogi w piwnicach, tarasy oraz rury i cały system hydrauliczny przed korozją.

Monter izolacji budowlanych – jak się to robi?

Niektóre izolacje musisz zrobić jeszcze przed etapem wykańczania budynku. Chodzi głownie o malowanie podkładowe elementów stalowych i rur, a także izolowanie wodne i termiczne od siebie fundamentów i ścianek działowych. Fundamenty izoluje się od razu w momencie, gdy powstaną, nawet jeśli nad nimi nie ma jeszcze żadnych kondygnacji. Następnie robi się izolację podłóg, dachów i stropów. Na samym końcu zajmujesz się ścianami zewnętrznymi i izolacją akustyczną. Ten etap prac wykonujesz na sporej wysokości, do której dostajesz się za pomocą rusztowań. Jednym z Twoich obowiązków jest ich wykonanie i przygotowanie. Posługujesz się specjalistycznym sprzętem pneumatycznym, który pod ciśnieniem umieszcza piankę poliuretanową. Do tego na placu budowy używa się różne pompy, komory do piaskowania i śrutowania, agregaty sprężarkowe czy natryski.

Monter izolacji budowlanych – warunki pracy

Twoim miejscem pracy jest oczywiście plac budowy czy też wnętrza nieruchomości. Na ogół pracujesz w regularnych godzinach, często na plac budowy musisz dotrzeć w dość odległe miejsce od domu. W zależności od rodzaju budowy, ilości rzeczy do wykonania, a także od pogody praca może być wykonywana w systemie jedno lub dwuzmianowym. Niestety, wiąże się ona też z ryzykiem – mnóstwo rzeczy trzeba zrobić na wysokościach, niekiedy sięgających kilkunastu- kilkudziesięciu metrów. Nie trzeba przekonywać, co może grozić, jeśli spadniesz z takiej wysokości – stąd tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP i stosowanie ochrony. Pracować możesz też w bardzo różnych warunkach atmosferycznych – od upałów, przez deszcz po lekki śnieg, wiatr, wilgoć w powietrzu i chłód. Pracujesz w ramach zespołu, któremu przewodniczy brygadzista. Oprócz tego masz kontakt z chemikaliami i niebezpiecznymi materiałami izolacyjnymi. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *