Press "Enter" to skip to content

Jak zostać monterem izolacji budowlanych?

Niemal każda budowa wymaga wykonania izolacji. Zarówno przed zimnem, gorącem, prądem elektrycznym, wilgocią czy zabrudzeniami. Różne rodzaje izolacji i jeden fachowiec – monter takich izolacji, który wespół z innymi umiejętnościami budowlanymi potrzebny jest niemal wszędzie tam, gdzie coś się buduje lub remontuje. Jak nauczyć się zawodu i znaleźć taką pracę?

Monter izolacji budowlanych – szkoła zawodowa

Pierwszą z metod zdobycia zawodu jest wybór odpowiedniej szkoły zawodowej. W ofertach niektórych szkół branżowych widnieje zawód montera instalacji budowlanych lub inne, pokrewne związane z budownictwem. Program nauki dzieli się na segment typowo szkolny, w którym uczęszczasz na zajęcia z polskiego, matematyki, języka obcego czy chemii, a także przez kilka dni w tygodniu – na ogół dwa lub trzy – pracujesz na budowie. Musisz zatem znaleźć sobie także miejsce na odbywanie praktyk – umówienie się z firmą budowlaną, której szef (lub wskazany przez niego pracownik) będzie Cię uczył praktycznych aspektów montażu izolacji budowlanych. Musisz potrafić rozróżniać rodzaje izolacji, materiałów, z których są wykonywane oraz potrafić je po prostu zakładać na ściany budynków, rury czy piece. Jako uczeń, otrzymujesz też drobne wynagrodzenie od pracodawcy. Co ważne – będąc niepełnoletnim nie możesz pracować na wysokościach – najwyżej metr nad ziemią.

Monter izolacji budowlanych – rozwój zawodowy

Nauka w zawodówce kończy się po 3 latach zdaniem egzaminu zawodowe. Potem możesz od razu iść do pracy na budowę. Albo kontynuować (najlepiej równolegle) naukę w szkołach uzupełniających, w technikum, a nawet na studiach budowlanych.

Monter izolacji budowlanych – inne formy zdobycia zawodu

Możesz też zdobyć zawód poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach uzupełniających np. już istniejące kompetencje budowlane. Najbardziej oporną formą jest po prostu praca na budowie w charakterze pracownika oraz nieformalne przyuczanie do aspektów zawodowych. Po dwóch latach takiej pracy, jeśli czujesz się na siłach, a szef może potwierdzić Twoje umiejętności i zaangażowanie, możesz starać się o przystąpienie do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej. Jego zdanie daje Ci tytuł zawodowy i znacząco poprawia pozycję na rynku pracy.

Monter izolacji budowlanych – gdzie do pracy?

A gdzie możesz pracować jako monter izolacji budowlanych? Przede wszystkim w firmach budowlanych właśnie! Budowlanka jest czymś, co w Polsce jeszcze długo będzie potrzebne w gospodarce. A z racji naszego klimatu, izolacje termiczne, zabezpieczające przed wilgocią czy gorącem – oraz wykonujące je specjaliści – także będą bardzo potrzebni. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *