Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia nauczyciel języka obcego?

Przygotowanie zawodowe do pracy nauczyciela języka obcego trwa lata. Wymaga sporo pracy, zaangażowania oraz wyrabiania umiejętności. Niewiele lżejsza jest praca takiego nauczyciela. Czy zatem można za nią otrzymać godziwe wynagrodzenie? Która forma zatrudnienia jest najbardziej lukratywna?

Nauczyciel języka obcego – Mediana zarobków

Ogólnopolskie badanie wynagrodzeń z 2018 roku pokazało, że przeciętnie na miesiąc zarobiłbyś około 3600 zł brutto. Największą grupę stanowią nauczyciele języka angielskiego. Z tego języka najczęściej poszukiwane są korepetycje i zajęcia dodatkowe. Około połowa wszystkich nauczycieli języka obcego zarabia w przedziale 2700 – 5000 zł. Blisko 10 procent wszystkich zarabia poniżej 2000 zł, a najlepiej zarabiający na swoim koncie co miesiąc znajdują kolejne 8000 zł. Z czego wynikają takie różnice w zarobkach?

Nauczyciel języka obcego – Istotne czynniki

Zależą one od szeregu czynników. Musisz wziąć pod uwagę region kraju. Praca w większym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków przyniesie Ci większe dochody niż w małych miejscowościach lub wiejskiej szkole. Wyższe są stawki godzinowe oraz zapotrzebowanie. Istotne jest też, jakiego języka nauczasz. Popularne – angielski, niemiecki, francuski – teoretycznie kosztują za godzinę nauki mniej.  Ale też i zapotprzebowanie na nie jest o wiele wyższe niż fiński, koreański albo arabski. Znacznie więcej też – zwłaszcza na wolnym rynku – zarobisz jako doświadczony i wysoce wykształcony nauczyciel lub lektor językowy. Z niższym wykształceniem pracować możesz wyłącznie w nauczaniu początkowym lub przedszkolu. Tam stawki są usztywnione i niższe. W większych miejscowościach (choć nie tylko) jest spore zainteresowanie zajęciami prywatnymi. Takie korepetycje w domu kosztować mogą nawet 25 – 110 zł za godzinę. Możesz wtedy pomagać dziecku w przyswojeniu materiału ze szkoły albo uczyć go rzeczy rozszerzonych. Szczególnie często wybierany jesteś w okolicach matur lub egzaminów.

Nauczyciel języka obcego – Gdzie zarabia się najwięcej?

Spośród miejsc, gdzie możesz zatrudnić się etatowo, najmniej płatnę są państwowe szkoły. Znacznie lepiej zarobisz w szkołach prywatnych. Nie tylko tych językowych. Oznacza to jednak wypadnięcie spod dobrodziejstw karty nauczyciela. Stawiane też są znacznie wyższe wymagania co do kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Najlepiej jednak zarobisz prowadząc własną szkołę językową. Nie tylko sam decydujesz o zakresie nauczania i językach. Ale też ustalasz ceny, a te pozwalają naprawdę dobrze zarobić. Nawet po opłaceniu pracowników administracji i innych nauczycieli, możesz zarabiać ponad 10 000 zł miesięcznie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *