Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca nauczyciela języka obcego?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pracuje nauczyciel języka obcego? Czy jego praca polega wyłącznie na zadawaniu zadań i poprawianiu odpowiedzi? Zapewniamy Cię, że taka praca jest znacznie bardziej złożona. A o części jej kulis mogłeś dotąd nie mieć pojęcia.

Nauczyciel języka obcego – Predyspozycje zawodowe

Oprócz udokumentowanych umiejętności i kompetencji zawodowych dobry nauczyciel powinien wykazywać się też pewnymi cechami. Przede wszystkim jest to praca dla osób z pasją. Musisz zwyczajnie lubić pracować z uczniami, umiejętnie tłumaczyć im materiał oraz konsekwentnie wymagać. Dobry nauczyciel nie tylko potrafi błyskotliwie i umiejętnie wiedzę przekazywać. Ale też potrafić zmobilizować swoich uczniów do systematycznej pracy. W przypadku uczenia się języka nie ma lepszej metody niż powtórki, praktyka i ciągłe samodoskonalenie. Powinieneś też być cierpliwy i wyrozumiały. Musisz godzić się na to, że uczniowie wiedzą znacznie mniej niż Ty oraz popełniają błędy, które Tobie wydać się mogą głupie. Nie wolno Ci się tym sugerować, krytykować uczniów za to ani tym bardziej karać. W pewnym sensie pracujesz nad diamentem, który Ty musisz oszlifować.

Nauczyciel języka obcego – Praca w szkole

To najczęstsza forma pracy nauczyciela języka obcego. Mówimy tu zarówno o placówkach publicznych jak i prywatnych. W dużej mierze w obu tych miejscach Twoja praca wyglądać będzie tak samo. Masz ustalony podział godzin, który kilkukrotnie w ciągu roku szkolnego ulega zmianie. Nie przekracza on jednak wymiaru godzin, na jaki jesteś umówiony z pracodawcą. Choć może dojść do wyjątków – przykładem jest nauczanie indywidualne w domu ucznia. Otrzymujesz wtedy dodatkowe wynagrodzenie jak za kolejne godziny lekcyjne. Jednak lekcje w szkole to nie jest cały Twój czas pracy. Wliczają się w to poprawy sprawdzianów, przygotowywanie zajęć, testów, materiałów dydaktycznych. Wszystko to robisz w domu, ale wlicza Ci się to w standardowych czas pracy. Nieco inaczej jest w placówkach prywatnych – tam nauczyciel bardziej przypomina etatowego pracownika w ustalonych godzinach. Są też nieco lepsze zarobki, choć odpadają Ci przywileje związane z Kartą Nauczyciela.

Nauczyciel języka obcego – Rozwój zawodowy

Musisz też pamiętać, że nie wolno Ci osiąść na laurach. Wykształcenie kierunkowe zawodowe jest istotne. Stanowi bazę i trzon Twojej pracy jako nauczyciel języka obcego. Jednak by być naprawdę dobrym specjalistą musisz uwzględniać także nowinki językowe. Twoi uczniowie nie chcą wyłącznie znać literackiej odmiany języka. Są ciekawi jego specyfiki, nowych kolokwializmów. Słówek, które pojawiają się wraz z rozwojem technologii i możliwości życiowych. Powinieneś być z tym na bieżąco. W pewnym sensie żyć językiem, który nauczasz. Dlatego rozważ od czasu doszkalające kursy, czytanie zagranicznych czasopism i obcowanie z dobrami kultury w owym języku. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *