Press "Enter" to skip to content

Jak zostać nauczycielem języka obcego?

Bardzo lubisz język obcy, a przy tym myślisz, że dobrze pracowałoby Ci się z uczniami? Może zostaniesz nauczycielem języka obcego? To dziś wzięty zawód, z racji wzrostu zainteresowania edukacją językową już od najmłodszych lat. Nauczyciel języka obcego – jak nim zostać? Sprawdź sam!

Nauczyciel języka obcego – Wykształcenie językowe

Oczywiście wykształcenie jest niezbędne. Cóż to za nauczyciel, który sam nie zna języka. Takie wykształcenie najlepiej zdobyć poprzez ukończenie językowych studiów wyższych. Oferują je niemal wszystkie wyższe uczelnie. Oczywiście studia muszą być adekwatne do języka, który zamierzasz w przyszłości uczyć. Powinny zainteresować Cię filologia, translatoryka albo lingwistyka stosowana. Dobrze, jeśli już podchodząc do studiów masz pewne własne podstawy językowe. W przypadku angielskiego lub niemieckiego jest to szczególnie częste wśród młodzieży. Jednak niektóre język wykładane na uczelniach są od podstaw – wystarczy wtedy odrobina samozaparcia. Podczas studiów poznasz dogłębnie gramatykę, słownictwo oraz kontekst kulturowy uczonego języka. Ukończenie licencjatu to już coś, zwłaszcza na niższych szczeblach nauczania. Lecz największe pole do popisu na rynku pracy masz po uzyskaniu tytułu magistra. W ten sposób możesz wybierać szczebel nauczania oraz poziom zaawansowania. W typowej szkole podstawowej lub liceum tytuł magistra swobodnie wystarcza.

Nauczyciel języka obcego – Czy studia językowe są konieczne?

Jeżeli zamierzasz uczyć języka na bardzo podstawowym poziomie, wykształcenie filologiczne lub lingwistyczne nie jest konieczne. Na poziomie przedszkola lub nauczania początkowego z powodzeniem możesz ukończyć studia podyplomowe. Mając licencjat z innego kierunku, jako magisterkę wybierz edukację przedszkolną i wczesnoszkolną z językiem np. angielskim. Albo wczesne nauczanie języka angielskiego, niemieckiego,  hiszpańskiego itp.

Nauczyciel języka obcego – Uprawnienia pedagogiczne

Praca nauczyciela to praca przede wszystkim z dziećmi i wciąż dorastającą młodzieżą. Niezależnie więc gdzie zamierzasz pracować jako nauczyciel języka, musisz mieć uprawnienia pedagogiczne. Tyczy się to szkół publicznych, przedszkoli, szkół językowych albo studiów językowych. Takie uprawnienia otrzymać możesz na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej specjalności podczas studiów – na przykład filologia ze specjalnością nauczycielską. Uczelnie oraz inne podmioty organizują specjalne kursy pedagogiczne jeszcze podczas studiów. Jeszcze innym pomysłem jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego. Na takich zajęciach liźniesz nieco wiedzy na temat psychologii dziecka oraz sposobami efektywnego nauczania. Dowiesz się jak radzić sobie z grupą rozrabiaków. Oraz jak zdobyć się na cierpliwość i asertywność.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *