Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia osteopata?

Do usług osteopatów przekonuje się coraz więcej osób. Zwłaszcza że ta dziedzina medycyny niekonwencjonalnej nie stoi w żadnej sprzeczności z regularną terapią lekarską. Osteopatia działa bardzo wspomagająco i uzupełniająco na potrzeby zdrowotne pacjentów. Czy jednak fachowiec, który wykonuje taką pracę może dobrze zarobić? I jaki to jest dobry osteopata?

Osteopata – predyspozycje zawodowe

W tej pracy bardzo istotna jest sprawność manualna. Przeprowadzanie zabiegów osteopatycznych wymaga niezwykłej precyzji, dokładności i odpowiedniego nacisku. Nie możesz mieć żadnych zaburzeń układu ruchu, równowagi, drgających dłoni czy problemów z dotykiem. To z kolei wiąże się ze sprawnym, ostrym wzrokiem, dobrym słuchem i poprawną koordynacją wzrokowo – ruchową. Nie bez znaczenia są w takiej pracy zdolności psychologiczne. Praca z pacjentami wymaga empatii, życzliwości, umiejętności słuchania i odporności na stres. To praca dla osób o dobrej pamięci, kulturze osobistej, ciekawych innych ludzi i cieszących się dobrym zdrowiem. Także tym psychicznym.

Osteopata – gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Pracę w zawodzie podjąć możesz przede wszystkim w gabinetach terapeutycznych – osteopatycznych, rehabilitacyjnych czy fizjoterapeutycznych. Zarówno u innego osteopaty jak i w ramach własnej działalności. Oprócz tego osteopatów, zwłaszcza takich, którzy obok tej profesji mają jeszcze dyplom lekarski, zatrudnia się w szpitalach, przychodniach, ośrodkach opiekuńczych, w sanatoriach, hospicjach i innych ośrodkach opieki zdrowotnej.

Osteopata – ile możesz zarobić?

Zarobki w tym zawodzie to pieniądze, które płacą Ci pacjenci. Bezpośrednia zależność wynika zatem z ilości i rodzaju wizyt, które masz w miesiącu. Przeważnie taka wizyta trwa 30 – 90 minut i kosztuje od 80 do nawet 400 zł. Oczywiście Twoje stawki muszą być realne i poddane kryteriom rynkowym. Nie możesz żądać wiele za podstawowe techniki terapeutyczne. Wpływ na Twoje zarobki ma też miejsce pracy i forma zatrudnienia – pensja etatowa jest bardziej usztywniona od tej właściciela samodzielnego gabinetu osteopatycznego. Wiele zależy od Twojego bazowego wykształcenia. Jeśli obok osteopaty, jesteś też lekarzem, zarobki znacząco wzrastają. Wedle danych oficjalnych, przeciętne zarobki w tym zawodzie wynoszą między 4000 a 10 000 zł brutto. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *