Press "Enter" to skip to content

Jak zostać osteopatą?

Osteopata to specjalista w dziedzinie medycyny manualnej. Jego profesja to połączenie zawodów lekarza i fizjoterapeuty. Które to oba podnosi na inny poziom w celu ulżenia swoim pacjentom. W swojej pracy leczy rozmaite schorzenia układu kostnego i mięśniowego. Wykonuje własnoręcznie zabiegi, które rozluźniają i stymulują nerwy, stawy i tkanki. Stosuje przy tym różne techniki relaksacyjne, masaże czy ćwiczenia oddechowe. Pracując w ten sposób pomagasz ludziom z bólami kręgosłupa, doznanymi urazami, cierpiącymi na rwę kulszową, nerwobóle, migrenę, bezsenność, a nawet bezpłodność. Możesz obsługiwać pacjentów w różnym wieku. By jednak uprawiać medycynę osteopatyczną, musisz przejść przez solidne przygotowanie zawodowe.

Osteopata – wykształcenie zawodowe

Zawód osteopaty to zawód medyczny. Wymaga wyższego, solidnego wykształcenia oraz praktyki w leczeniu pacjentów. Osteopatia patrzy na organizm pacjenta całościowo. Zauważa, że dysfunkcja jednego narządu może mieć swoje źródło w innym, lokalizacyjnie bardzo od niego odległym. Stąd istotna jest wiedza anatomiczna i medyczna. Jak ją zdobyć? Możesz zacząć od studiów lekarskich albo fizjoterapeutycznych. Minimum tytuł licencjata sprawia, że otwarte są dla Ciebie studia podyplomowe z medycyny osteopatycznej. Nie musisz jednak poprzestawać na licencjacie. Wiedza i doświadczenie zawodowe lekarza i fizjoterapeuty to świetne podglebie do pracy w osteopatii. Możesz też ukończyć same studia z manualnej medycyny osteopatycznej. Coraz więcej polskich uczelni i szkół prywatnych ma ten kierunek w swojej ofercie. Chociażby Mazowiecka Uczelnia Medyczna, Akademia Osteopatii czy Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii.

Program studiów to rozwinięcie wiedzy anatomicznej, biochemicznej, pediatrycznej, ginekologicznej, dietetycznej i fizjologicznej. Są też zajęcia z żywienia, technik udzielania pierwszej pomocy, podstaw postępowania z pacjentem itp. Studia podyplomowe trwają 4 lata, przeważnie w formie zaocznej. Ceny w prywatnych uczelniach oscylują w okolicach 600 – 1000 zł za semestr. Całość kończy się obroną pracy dyplomowej i otrzymaniem Dyplomu Osteopaty. Jest on uznawany także za granicą.

Osteopata – czy można na skróty?

Niekiedy spotkać możesz nieoficjalne gabinety osteopatyczne. Prowadzące je osoby deklarują zdolności i wiedzę medyczną, a podpierają ją ukończonymi kilkutygodniowymi kursami z fizjoterapii i osteopatii. Trudno wierzyć, że jakość jakich szkoleń równa się 2000 godzinom, które spędzisz na studiach. Środowiska osteopatyczne od lat apelują o regulację tego zawodu by podobne zakłady nie mogły się mienić nazwą tej profesji. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *