Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca osteopaty?

Osteopatia to dział medycyny niekonwencjonalnej, manualnej. Jej celem jest leczenie chorób ciała pacjenta poprzez stymulowanie tkanek i nerwów do prawidłowej pracy. Osteopatia nie skupia się jednak na masażach. To nieco szersza dziedzina niż fizjoterapia. Osteopata patrzy na pacjenta całościowo. Skupia się zarówno na jego ciele jak i na duchu. Osteopatia zakłada, że doprowadzenie od ładu psychicznego skutkuje też uzdrowieniem fizycznym. Stosuje też manualne techniki relaksacyjne i odprężające, które korzystne wpływają na stan psychiki.

Osteopata – co możesz w ten sposób leczyć?

Każda terapia musi zacząć się od postawienia diagnozy. By to zrobić, nie możesz skupiać się wyłącznie na objawach somatycznych, lecz zaglądać głębiej. Uwzględnić dolegliwości w kontekście stanu psychicznego pacjenta, prawidłowego działania jego układu nerwowego i odpornościowego. Za pomocą technik terapii osteopatycznej leczyć możesz wiele chorób. Migreny, bóle głowy o podłożu kręgosłupowym i szyjnym, nerwice, lumbago, rwę kulszową, wady postawy, szumy w uszach, ale też kolki, astmę, nerwice, zaburzenia hormonalne, a nawet bezsenność. Masz prawo poprosić pacjenta o dokumentację medyczną na temat jego dotychczasowego leczenia. Jeśli nie jesteś lekarzem, nie możesz wypisywać recept. Nie z każdym pacjentem możesz też pracować. Przeciwskazaniami są schorzenia wymagające natychmiastowej hospitalizacji, bardzo ciężkie schorzenia psychiczne, ciążą, zaawansowana osteoporoza czy gruźlica kości.

Osteopata – techniki terapeutyczne

Technik terapii manualnej jest wiele. Jedne skupiają się na okolicach czaszki, inne na funkcjonowaniu układu limfatycznego, inne na kręgosłupie i układzie mięśniowym. Istotne są też techniki relaksacyjne, odprężające zarówno ciało jak i umysł. W ten sposób pacjent „otwiera się” na dobroczynne działanie osteopatii. Posługiwać się możesz masażami, delikatnymi uciskami czy narzędziami. Do dyspozycji w gabinecie masz USG, młotek neurologiczny, stetoskop czy oftalmoskop. Każde schorzenie dotyczy innego układu w ciele, a do każdego stosowane są inne metody. Podzielić można je wszystkie na dwie zasadnicze grupy technik:

  • strukturalne – to rodzaj technik terapeutycznych, które przypominają pracę fizjoterapeuty. Działasz bezpośrednio na tkankach i narządach wewnętrznych poprzez masaże i uciski. W ten sposób poprawia się ruchomość przepływu materii w ciele, stopniowo udrożniają się żyły i przepływ limfy.
  • funkcjonalne – ten rodzaj technik jest bardziej delikatny. Ma na celu zmniejszenie napięcia, likwidację skurczów i zaburzeń czynności narządów trzewnych. Leczysz w ten sposób zespoły uciskowe naczyń i nerwów. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *