Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia oświetleniowiec?

Z usług oświetleniowca korzysta wiele podmiotów. Pierwsze z brzegu są oczywiście instytucje kultury i rozrywkowe – teatry, kina, domy kultury, ale też klub, dyskoteki, studia telewizyjne. Oświetleniowcy poszukiwani są też przez agencje realizujące imprezy i pokazy. Mogą być to festiwale, imprezy plenerowe, koncerty, pokazy mody. Dobry oświetleniowiec potrzebny jest na planie, gdzie powstają filmy, seriale, reklamy czy spoty. Potrzebni są w dobrych firmach fotograficznych. Oprócz tego współpracować możesz z architektami, firmami aranżujących wnętrza komercyjne czy przestrzeń publiczną pod kątem oświetlenia. Czy bezpośrednio z konkretnymi zespołami artystycznymi lub wykonawcami.

Oświetleniowiec – forma zatrudnienia

Na zarobki wpływ ma to, gdzie i w jakim charakterze pracujesz. Zatrudnienie w teatrze, domu kultury, kinie czy dyskotece wiąże się raczej z podpisaniem zwyczajowej umowy o pracę. Nieco inaczej jest w przemyśle rozrywkowym czy medialnym. Tam praca i rozliczenia za nią opierają się na konkretnych projektach, wydarzeniach czy produkcjach. Normą jest zatrudnienia wykonawców, w tym realizatorów światła na kontrakt lub umowę o dzieło. Duże firmy medialne – np. telewizje – preferują formę rozliczenia B2B, czyli z oświetleniowcami, którzy figurują jako samodzielni przedsiębiorcy.

Oświetleniowiec – gdzie zarabia się najwięcej?

Praktyka pokazuje, że pracując na planie filmowym, w bardziej prestiżowym teatrze, przy obsłudze imprez o ogromnej oglądalności czy w dużej telewizji zarobisz więcej niż w domu kultury, mniej znanym teatrze albo przy organizacji wesel. By jednak awansować, także zarobkowo, musisz wykazać się umiejętnościami i doświadczeniem. W tej branży istotne są przede wszystkim osiągnięcia, ale też i pewne kontakty.

Oświetleniowiec – ile możesz zarobić?

Wedle ogólnopolskich badań wynagrodzeń mediana zarobków realizatorów światła w Polsce wynosi 4680 zł brutto. Tym samym aż połowa wszystkich tego typu specjalistów zarabia w przedziale 3870 zł brutto – 5750 zł brutto. Aż jedna czwarta z kolei deklaruje, że zarabia nawet więcej. Udział w droższych produkcjach czy duża ilość zleceń w miesiącu może skutkować zarobkami nawet w okolicach 7000  – 12 000 zł miesięcznie. Wiele zależy od tego, gdzie pracujesz, w jakiej formie jesteś zatrudniony oraz jakiego rodzaju imprezy, audycje czy wydarzenia oświetlasz.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *