Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca oświetleniowca?

Pracując jako realizator światła, Twoim głównym zadaniem jest zaplanowanie oświetlenia planu, scenografii czy obiektu. Po to, aby przedstawiona scena czy wydarzenie prezentowało się atrakcyjnie lub adekwatnie do okazji. Mówimy o programie telewizyjnym, sztuce teatralnej, festiwalu, imprezie masowej albo debacie panelistów. Na Twojej głowie jest nie tylko opracowanie koncepcji, ale też czynna realizacja polegająca na umiejętnym rozmieszczeniu źródeł światła i sterowaniu nim w czasie rzeczywistym. Owa koncepcja musi uwzględniać założenia scenariusza i spełniać podstawy sztuki zawodowej.

Oświetleniowiec – przygotowywanie sceny

Gdy już wiesz, jaki efekt życzy sobie do osiągnięcia reżyser wydarzenia, musisz dobrać odpowiednią ilość i rodzaj lamp, wyposażyć lub nastroić te źródła światła w odpowiednią kolorystykę, natężenie czy rodzaj żarówek. Mogą być to zwyczajowe lampy, reflektory, ale też mające bardziej artystyczny czy rozrywkowy charakter kolorowe neony. Wraz z zespołem ustawiasz wszystko w odpowiednich miejscach na planie. Musisz to zrobić tak, aby lampy nie kolidowały z normalnym odbywaniem się wydarzenia.

Oświetleniowiec – próba techniczna

Przygotowanie sceny czy planu nie może odbywać się tuż przed oświetlanym wydarzeniem. Ma miejsce szereg prób technicznych, podczas których testujesz sprawność urządzeń, ich responsywność oraz upewniasz się, że wszystko jest dokładnie ustawione. Ostatecznie Twoją koncepcję zatwierdza na tym etapie reżyser czy autor wydarzenia.

Oświetleniowiec – praca w zespole

Mało które wydarzenia możesz zrealizować od strony oświetleniowej zupełnie sam. Przeważnie pracujesz w zespole, a jeśli masz doświadczenie, nawet mu przewodzisz. To mogą być inni tak jak Ty, oświetleniowcy, ale też pracownicy techniczni, obsługa planu czy monterzy oświetlenia na wysokościach. Praca zespołu to także obsługa programów komputerowych, które sterują zdalnie wszystkimi źródłami światła.

Oświetleniowiec – warunki pracy

Pracować możesz w salach, które już mają stabilnie zainstalowany system oświetlenia lub w plenerze. O ile to pierwsze miejsce wymaga jedynie pewnych modyfikacji w zależności od potrzeb (na ogół są one już przygotowane) to praca plenerowa wymaga większej pracy. Trzeba często ustawić oświetlenie od podstaw. Uwzględnić musisz położenie słońca, tło czy odległość widzenia kamer. Na ogół Twój wymiar pracy wynosi tradycyjne osiem godzin, lecz praca może się odbywać w różnych porach dnia, a także w weekendy i święta. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli pracujesz dla dużych mediów lub jako freelancer czy przedsiębiorca przy organizacji imprez.  Praca wiąże się z pewną presją czy odpowiedzialnością – wiele wydarzeń odbywa się na żywo.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *