Press "Enter" to skip to content

Jak zostać oświetleniowcem?

Najlepsze przygotowanie zawodowe realizatora światła wyższe studia na kierunkach i specjalizacjach filmowych. Zarówno pod kątem stricte oświetleniowca, ale też scenografa czy pracownika technicznego. To najlepsza możliwa forma zdobycia formalnego wykształcenia w tym zawodzie. Najbardziej prestiżowe uczelnie tego typu – głównie w Łodzi i Katowicach – są oczywiście na tyle oblegane, że nie wystarcza miejsc dla wszystkich chętnych. Pewną formą zdobycia umiejętności zawodowych jest też uczestnictwo w kursach i szkoleniach organizowanych przez te właśnie uczelnie, prywatne szkoły filmowe czy instytucje kulturalno – medialne.

Oświetleniowiec – czego musisz się nauczyć?

Niezależnie od formy zdobycia warsztatu zawodowego, zarówno studia jak i szkolenia w różnym stopniu orbitują wokół tego samego zestawu zagadnień. Te dotyczą tego, w jaki sposób organizować scenę i planować jej oświetlenie, jakie stosować efekty sceniczne i techniki laserowe. Wykładowcy opowiedzą Ci o aspektach artystycznych, klasycznych stosowanych środkach wyrazu. A także oczywiście nauczysz się obsługiwać sprzęt – elektrotechnikę, urządzenia oświetleniowe, systemy wizualizacji i multimedialne. I jak przestrzegać zasad BHP na planie filmowym.

Oświetleniowiec – predyspozycje zawodowe

Do takiej pracy nadajesz się, jeśli posiadasz uzdolnienia artystyczne czy nawet plastyczne. Istotne jest wyczucie subtelnych odcieni światła, tego, w jaki sposób najlepiej będzie ono oddziaływało na oświetlany obiekt czy scenografię. To wymaga wyobraźni przestrzennej i kolorystycznej. Ale samo ustawianie świateł to nie wszystko. Często musisz zmieniać oświetlenie w sposób dynamiczny, adekwatny do sytuacji. To powoduje, że potrzebujesz zdolności manualnych, do koncentracji, spostrzegawczości i zręczności. Oprócz tego przydadzą się umiejętności techniczne – do sprawnej obsługi maszyn oraz połączonego z nimi oprogramowania.

Oświetleniowiec – przeciwskazania do pracy

A jakie czynniki powodują, że praca w tym zawodzie staje się niemożliwa? To przede wszystkim problemy ze wzrokiem – niepoprawne rozróżnianie barw, zaburzone widzenie stereoskopowe czy trudności z dostrzeganiem przedmiotów po zmroku. Podobnie jak przesadna wrażliwość na światło czy też hałas. Zaburzenia słuchu są tu czynnikiem równie dyskwalifikujące. W tej pracy ciężko będzie Ci działac, jeśli doskwierają Ci poważne problemy z układem ruchu, krążenia albo oddechowego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *