Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia pedagog szkolny? Od czego zależą zarobki pedagoga szkolnego?

Jako pedagog szkolny osiągasz zawodowy status zbliżony do nauczyciela. Jesteś rozliczany z ilości przepracowanych godzin lekcyjnych. Masz  też uprawnienia związane z Kartą Nauczyciela. Oraz podlegasz reżimowi podziału godzin lekcyjnych dla uczniów. W szkole zatrudniony jesteś jako specjalny typ nauczyciela. W takim też charakterze figurujesz w dokumentacji i bazie danych, którymi wysyłane są sprawozdania do samorządu lub ministerstwa edukacji. To wszystko tyczy się także zarobków. Są one zbliżone do tych, które zarabia nauczyciel. W publicznych szkołach te są mocno usztywnione i uzależnione od decyzji rządu. Częściowo też od dział uchwałodawczych w samorządach. Nie podlegają czynnikom rynkowym ani konkurencji między innymi publicznymi placówkami oświatowymi. A zatem mniejsze znaczenie ma tu szczebel szkoły lub region kraju.

Pedagog szkolny – Zarobisz tyle, co nauczyciel

Ile więc zarobisz? To uzależnione jest przede wszystkim od wymiaru godzin, na jaki jesteś zatrudniony w szkole. O tym może zadecydować dyrektor szkoły po konsultacji z samorządem, któremu podlega (odpowiednio szkoły podstawowe – urzędy gminy, szkoły średnie – starostwa powiatowe). Oprócz tego zarobki różnią się w zależności od stopnia nauczycielskiego, jaki posiadasz. A ten wynika ze stażu pracy i doświadczenia. Pod tym względem pułapy zarobków można podzielić na cztery kategorie:

  • nauczyciel stażysta – 2900,20 zł
  • nauczyciel kontraktowy – 3219,22 zł
  • nauczyciel mianowany – 4176,29 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5336,37 zł.

Stopnie zawodowe wyrabiasz sobie wraz ze stażem pracy i zdawaniem odpowiednich egzaminów. Musisz pamiętać, że podane kwoty dotyczą pensji podstawowej nauczyciela, który wykonuje tzw. pensum. To znaczy standardową ilość godzin lekcyjnych w tygodniu. Jej wysokość określa polityka ministerstwa edukacji. Oprócz tego otrzymujesz wszystkie dodatki do pensji z tytułu Karty Nauczyciela, stażu pracy, zamieszkania na wsi. Masz też płacone za wszystkie godziny nadliczbowe – nauczanie indywidualne w domu ucznia, praca w terenie, dyżury podczas przeprowadzania egzaminów.

Pedagog szkolny – Jak możesz sobie dorobić?

Zarobki i praca w szkole nie muszą być równie satysfakcjonujące dla każdego. Podobnie jak niekoniecznie możesz być zatrudniony na pełny wymiar pensum. Tym samym pojawia się pytanie – czy da się jakoś dorobić do pensji? Oczywiście nic nie ogranicza Cię (poza czasem) w prowadzeniu innej pracy zarobkowej, o ile jej charakter nie narusza powagi zawodu pedagoga i nie stoi w sprzeczności z wartościami szkoły. Możesz pracować też w innych ośrodkach pomocy pedagogicznej i psychologicznej. Oraz w szkołach prywatnych, gdzie system wypłat i godzin pracy znacząco się różni. Niekiedy na korzyść samych pedagogów. A także prowadzić własną działalność. Piszemy o tym szerzej w artykule Pedagog szkolny – etat czy własna firma?

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *