Press "Enter" to skip to content

Jak zostać pedagogiem szkolnym? Pracuj jako pedagog szkolny

Wykształcenie zawodowe w pracy jako pedagog szkolny. Jednym z głównych wymogów stawianych wobec kandydatów na pedagoga szkolnego jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. Zdobyć możesz go na kilka sposobów:

  • Studia wyższe na kierunku pedagogika – to podstawowa i najbardziej oczywista forma. Pięć lat nauki to ciągłe studium na temat psychologii dzieci i młodzieży. To metodologia nauczania, rozmowy z nimi oraz odpowiedniego podejścia. Czekać będą Cię zajęcia związane z rozwojem młodego człowieka, jego potrzeb oraz pomocy w ich problemach lub patologiach. A zatem także pewne techniki terapeutyczne. Jedną ze specjalizacji jest właśnie ta szkolna. W trakcie studiów wyrobisz sobie też specjalne uprawnienia pedagogiczne. Dzięki nim będziesz mógł pracować w przedszkolach, świetlicach, szkołach, ośrodkach wychowawczych lub terapeutycznych.
  • Studia wyższe o pokrewnej tematyce + studia podyplomowe pedagogiczne – jeśli jesteś absolwentem innego kierunku studiów, nic straconego. Zwłaszcza jeśli Twoje bazowe wykształcenie jest pokrewne z pedagogiką – psychologia, socjologia itp. Jednak wtedy musisz jeszcze zaliczyć kilka semestrów studiów podyplomowych. Podczas nich odbędziesz też zajęcia pedagogiczne, które dadzą Ci stosowne uprawnienia.

Pedagog szkolny – Predyspozycje zawodowe

Decydując się na pracę pedagoga szkolnego, musisz mieć świadomość, że to zajęcie podwójnie wymagające. Nie tylko – niczym psycholog – będziesz miał do czynienia z naprawdę różnymi, często trudnymi ludźmi. Ale do tego ci ludzie to dzieci i młodzież. Czyli grupa społeczna wymagająca bardzo specyficznego podejścia i metod terapeutycznych. A zatem musisz zwyczajnie lubić pracować z dziećmi i młodzieżą. Jeśli młodsze pokolenie swoim zachowaniem i problemami powoduje u Ciebie irytację lub frustrację, raczej nie jest to praca dla Ciebie. To zajęcie dla osób cierpliwych, opanowanych, potrafiących zapanować nad grupą. A także istotne jest, jeśli potrafisz dziecko słuchać. Czasami wiele problemów można niwelować, jeśli pozwoli się młodemu człowiekowi zwyczajnie wypowiedzieć. Dlatego jako dobry pedagog szkolny powinieneś być osobą wyrozumiałą. Ale, gdy zajdzie potrzeba, także stanowczą.

Pedagog szkolny – Zatrudnienie pedagoga szkolnego

Pedagog szkolny jest potrzebny w każdej szkole. Dlatego w każdej z nich możesz pytać o zatrudnienie. A otrzymujesz je niekoniecznie jako wynik procesu rekrutacji. Możesz dostać pracę po prostu mocą decyzji dyrektora szkoły. Nie ma przepisów, które regulowałyby ilość uczniów, na którą przypadać ma jeden pedagog szkolny. Dlatego niektóre szkoły decydują się na zatrudnienie nawet kilku takich fachowców. Przeglądaj oferty w mediach, na stronach placówek oświatowych lub w biuletynach informacji publicznej samorządów. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *