Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia pilot samolotu? – Zarobki pilota samolotów

Musisz wiedzieć, że jako pilot samolotu pasażerskiego, zarobisz znacznie więcej niż przeciętny pracownik w gospodarce. Znacznie więcej też niż pozostali członkowie załogi. Wynika to z faktu, że praca pilota jest bardzo odpowiedzialna. Na Twojej głowie jest bezpieczeństwo pasażerów, dbałość o prawidłowy przebieg lotu i prawidłowa eksploatacja sprzętu. Oprócz tego wysokie zarobki muszą niejako wynagrodzić bardzo wysokie koszty własne, jakie wkładasz to, by pilotem zostać. Chodzi o drogie kursy i wyrabianie specjalistycznych licencji na dany pojazd. Nie każdy ma szczęście dostać się na bezpłatne studia na Politechnice Rzeszowskiej. Na wysokość Twoich zarobków wpływ ma też Twój staż zawodowy, stopień w hierarchii pokładowej, a także firma, w której pracujesz.

Pilot samolotu – Zarobki na poszczególnych szczeblach

Początkujący pilot zarobić może około 3000 zł brutto. Jednak na tym nie powinna kończyć się Twoja kariera. Wraz z „przelataną” ilością godzin oraz lat pracy, zarobki będą rosły. Wystarczy kilka lat, a zarabiać będziesz przeciętnie 6000 – 8000 zł miesięcznie. Gdy uda Ci się awansować na zastępcę kapitana, pierwszego oficera, zarabiasz już w okolicach 11 tysięcy złotych. Sam kapitan to pensja od 17 000 zł brutto na miesiąc. To nie wszystko. Kwoty, które podaliśmy stanowią jedynie wysokość pensum. Podstawy wynagrodzenia pilota. Realna pensja zwiększa się o premie i dodatki wynikające z charakteru pracy.

Pilot samolotu – Zarobki w PLL LOT

Ile zatem zarobisz u narodowego przewoźnika? W 2017 roku przeciętnie piloci zarabiali tam około 30 000 zł miesięcznie brutto. W każdym razie dotyczyło to pilotów dumy LOT – samolotu Boeing 878 Dreamliner. Średnia zarobków pilotów zwyczajowej floty Boeing 737 to już 23 000 zł brutto.

Pilot samolotu – Zarobki w zagranicznych liniach

Pensje pilotów w zagranicznych liniach są wyraźnie wyższe. Wynika to, chociażby z różnicy wartości waluty. Ponieważ jednak pomiędzy przewoźnikami ma miejsce spora konkurencja, zarobki też mogą się różnić. Mamy jednak dla Ciebie kilka ciekawych kwot. Otóż irlandzka sieć Ryanair kapitanowi skłonna zapłacić jest 13 000 euro miesięcznie. To jakieś 55 000 zł brutto. Wizz Air kusi pilotów zarobkami w okolicach 15 000 – 20 000 zł, co jest zbliżone do polskich wypłat. Niemiecka Lufthansa skłonna jest Ci zapłacić – w zależności od stopnia i kwalifikacji – 25 000 – 80 000 zł brutto. Rekordzistą wydają się być linie chińskie.  Sichuan Airline i Qingda Airlines mogą zaoferować pilotom równowartość nawet 90 000 zł miesięcznie. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *