Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia policjant? Sprawdź zarobki na stanowisku policjanta

 

Od czego zależą Twoje zarobki, gdy pracujesz jako policjant? Policja to służba państwowa, a zatem wysokość wypłat jej funkcjonariuszy zależy od decyzji rządu. Konkretniej – Policja podlega pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kwoty ustalone są odgórnie i sztywne dla wszystkich pracowników Policji w kraju. Praca i pensja policjanta nie podlega żadnym czynnikom konkurencji rynkowej. Nie oznacza to jednak, że Twoje starania i sukcesy nie zostaną w żaden sposób docenione. Także finansowo. Zarobki oczywiście zależą przede wszystkim od Twojego stopnia i pozycji w hierarchii służby. Do tego doliczane są pewne dodatki. Istotne jest też, jak długo pracujesz w Policji, czy wykonujesz dodatkowe, indywidualnie Tobie przeznaczone zadania oraz jakie masz wyniki. Od czasu do czasu policjantom przyznawane są też nagrody.

Policjant – przekrój pensji

Ostatnia podwyżka pensji funkcjonariuszy i pracowników Policji miała miejsce w 2020 roku. Wyniosła ona średnio 500 zł więcej dla każdego szczebla. Tym samym początkujący kursant, wciąż aplikujący by wejść na stałe w szeregi Policji może liczyć na 2806 zł netto. Gdy już uda Ci się otrzymać przydział do regularnej służby, wtedy Twoja pensja zasadnicza wzrasta do 3875 zł netto. Policjant Dzielnicowy, który ma zwiększone uprawnienia, ale i obowiązki zarabia już 4522 zł. Śledczy za swoją pensję otrzyma 4785 zł.

Policjant – Zarobki na wyższych stanowiskach

Podwyżki z 2020 roku nie ominęły także stanowisk kierowniczych w Policji. Tym samym, jeśli awansujesz na kierownika referatu zarobisz na rękę 5395 zł miesięcznie. Komendant powiatowy (lub miejski w większym mieście) to wypłata rzędu 8350 zł netto. Jeszcze więcej zarabia komendant na szczeblu wojewódzkim – 10 700 zł. Szef Komendy Głównej Policji w Warszawie co miesiąc na swoim koncie widzi 16 000 zł pensji zasadniczej. Jego zastępca z kolei ciut mniej – 14 000 zł netto.

Policjant – Dodatki do pensji

Wymienione przez nas kwoty to wysokość pensji zasadniczej. Do niej doliczane są też szereg innych dodatków, które zwiększają pensję policjanta. A są to:

  • staż pracy – im więcej lat pracujesz, tym jest większy,
  • dodatek służbowy lub funkcyjny,
  • „mundurówka” – wypłacany raz na rok dodatek do pensji z racji noszenia munduru,
  • dodatek za stopień,
  • „trzynastka” – wynagrodzenie dodatkowe, o które zwiększana jest jedna pensja w roku,
  • pozostałe nagrody, w tym roczna lub za szczególne osiągnięcia.  

Oprócz tego funkcjonariuszom przysługują dodatkowe uprawnienia socjalne. Na przykład Policja gwarantuje Ci zakwaterowanie, jeśli zostaniesz oddelegowany do służby z dala od Twojego miejsca zamieszkania. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *