Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca policjanta? Pracuj jako policjant

To praca bardzo szczególna. Ciekawi Cię jak zostać policjantem? Sprawdź –  Jak zostać policjantem? Łączy w sobie służbę na rzecz państwa i społeczeństwa, wyzwania, niebezpieczeństwo i etos polegający na górnolotnie mówiąc walce dobra ze złem. Wymaga on od policjanta pewnych specyficznych predyspozycji. Musisz być osobą bardzo stabilną psychicznie, asertywną i niedającą się prowokować. Musisz mieć świadomość swego rodzaju władzy, jaką masz w ręku oraz bardzo odpowiedzialnie obchodzić się z bronią. Do tego musisz też pamiętać, że praca ta bywa niebezpieczna. Niekiedy możesz mieć do czynienia z bezwzględnymi bandytami, którzy nie zawahają się machnąć się na Twoje zdrowie lub życie. Ważne, abyś pamiętał, że policjant to nie sędzia. Twoim obowiązkiem jest bronić obywateli i pilnować przestrzegania prawa. Nie zaś samosąd ani kierowanie się zemstą.

Policjant – Jakie są zadania Policji?

Niezależnie od jednostki i jej specjalizacji, Twoim zadaniem będzie ochrona porządku publicznego. Przejawia się to przede wszystkim wykrywaniem i walką z łamaniem prawa. Wlicza się w to patrolowanie, prewencja, przeprowadzanie śledztw i ściganie osób podejrzanych o przestępstwa i wykroczenia. Jednak Twoja praca to nie tylko walka ze złymi ludźmi. To także pilnowanie porządku ruchu drogowego, odstraszanie swoim mundurem i autorytetem potencjalnych rzezimieszków i pomoc osobom potrzebującym. Policja poszukuje osoby zaginione lub porwane. Pojawiasz się zawsze wtedy, gdy zdarzy się wypadek, niebezpieczna sytuacja kryzysowa, katastrofy, wybuchy, zanieczyszczenia środowiska, powodzie, tornada lub inne klęski żywiołowe. Twoim zadaniem jest chronić obywateli – ich zdrowie, życie, mienie, bezpieczeństwo, godność. Zwalczanie przestępczości niekiedy wymaga użycia siły – wtedy do akcji wchodzą oddziały prewencji i antyterroryści.

Policjant – Gdzie możesz pracować?

Na początku wysyłany jesteś na obowiązkowy etap służby w oddziale prewencji. Tam wykonujesz rutynowe i podstawowe obowiązki policjanta. Ten etap jest konieczny, byś mógł wdrożyć się w filozofię funkcjonowania Policji. Z czasem jednak zostanie postawiony Ci wybór miejsca, w którym chcesz pracować. Alternatyw jest wiele – jednostki kryminalne, prewencyjne, logistyczne. Przykładami niech będą Wydział Kryminalny, Wydział do Walki Handlem Ludźmi, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Wydział do spraw Odzyskiwania Mienia, Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą, Wydział do walki z Korupcją, Wydział Dochodzeniowo – Śledczy, Wydział Techniki Operacyjnej lub Wydział Ogólny W zależności od umiejętności i zainteresowań możesz starać się o przydział. Także wybierać możesz oddziały lądowe, wodne i lotnicze.

 

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *