Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia psychoterapeuta? Sprawdź zarobki psychoterapeuty

Rozważając podjęcie tak angażującego zawodu, jakim niewątpliwie jest psychoterapeuta, bierzesz też pod uwagę aspekt finansowy. Czy prowadząc terapie i poświęcając sporą część własnej energii i życia na obserwacje ludzkiej duszy, można się utrzymywać na dobrym poziomie? Sprawdźmy.

Psychoterapeuta – Od czego zależy wysokość zarobków?

Jako psychoterapeuta wykonujesz działalność usługową. Specyficzną, lecz podlegającą podobnym mechanizmom wyborów konsumenckich Twoich pacjentów. A zatem na wysokość Twoich zarobków wpływ ma przede wszystkim zainteresowanie ze strony klientów. A to bierze się z Twojej renomy, doświadczenia, sukcesów oraz odpowiedniego podejścia. Twoje zarobki różnić też będą się w zależności od tego gdzie pracujesz. Nieco inaczej zarabia psychoterapeuta w ośrodku uzależnień, inaczej w publicznej służbie zdrowia. Z pewnością więcej zarobisz prowadząc własny gabinet. I ściśle się przy tym specjalizując, na przykład jako psychoterapeuta ludzi ze sfer mediów, polityki lub reklamy. Istotne okazują się też miejsce zamieszkania – region, wielkość ośrodka i specyfika społeczna.

Psychoterapeuta – Poczucie misji

To prawda, że pracujemy dla pieniędzy. Nie ma się o co obruszać – każdy potrzebuje ich do życia. Jednak jeśli rozważasz zostanie psychoterapeutą wyłącznie w nadziei na lukratywne zajęcie – rozważ jeszcze raz. To zawód zdecydowanie dla osób z pasją i poczuciem misji. Twoi klienci powierzają Ci cenną rzecz – dzielą się swoimi przeżyciami, emocjami i uczuciami. Nie pracujesz nad produktem przemysłowym, lecz z żywymi ludźmi. To kluczowy element etyki zawodowej psychoterapeutów.

Psychoterapeuta – mediana zarobków

Ogólnopolskie badanie zarobków uwzględniło również zawód psychoterapeuty. Okazuje się, że największa ich grupa – licząca niemal połowę – zarabia w przedziale 3390 zł do 5070 zł. Są to kwoty brutto w rozliczeniu miesięcznym. Tym samym obliczona z takiego zestawienia mediana wynosi 4160 zł brutto. To z kolei powoduje, że pozostała połowa psychoterapeutów dzieli się na dwie równie grupy. Jedni z nich zarabiają poniżej 3390 zł, a pozostali więcej niż 5070 zł. Niekiedy dużo więcej. W Warszawie, Gdańsku, Poznaniu lub Wrocławiu dobry psychoterapeuta zarobi nawet 15 000 zł. Nie są niczym niezwykłym zarobki rzędu 6000 – 8000 zł w takich ośrodkach. Wynika to ze stosunkowo wyższej zamożności społecznej, tempa życia i związanego z tym większego zapotrzebowania na tego typu usługi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *