Press "Enter" to skip to content

Jak zostać psychoterapeutą?

Studiujesz psychologię lub psychiatrię? A może po prostu interesuje Cię człowiek i chcesz pomagać im w problemach stosując techniki psychoterapeutyczne? To odpowiedzialna i angażująca praca. Ale potrafiąca przynieść też sporo satysfakcji. Sprawdź, czy każdy psycholog to psychoterapeuta. I jak można nim zostać. 

Psychoterapeuta – Predyspozycje zawodowe

Podobnie jak w przypadku zawodu psychologa, musisz być osobą, która interesuje się tajemnicami ludzkiej psychiki i umysłu. Do tego musisz mieć poczucie misji, chęć niesienia pomocy i zaangażowania się w proces leczenia osób z zaburzeniami. To praca dla osób cierpliwych, odpornych na stres oraz posiadających umiejętności interpersonalne. Przede wszystkim zdolność słuchania, a także pewna charyzma. Musisz być osobą, której pacjent będzie umieć zaufać. A do tego zastosować się z przekonaniem do Twoich nie zawsze łatwych zaleceń. W końcu pracujesz z ludźmi, którzy przekazują Ci cenną wiedzę o sobie, swojej osobowości, problemach i życiu. 

Psychoterapeuta – Wymagane wykształcenie

W polskim prawie psychoterapeuta nie jest wymieniony jako osobny zawód. Dlatego też tak bardzo utożsamiany jest ze „zwykłym” psychologiem lub psychiatrą. To także powoduje, że nie ma formalnych wymogów dotyczących wykształcenia do wykonywania tego zawodu. Teoretycznie wystarczą dowolne studia wyższe i ukończony krótki kurs. Profesjonalizm i pracodawcy wymagają jednak kierunkowego wykształcenia. Magister psychologii (najlepiej klinicznej) lub absolwent psychiatrii to najlepsze wyjścia. To daje solidne podglebie do pracy jako psychoterapeuta. Po takich studiach posiadasz specjalistyczną wiedzę na temat psychologii człowieka oraz przyczyn i objawów zaburzeń. O tym jak wyglądają studia psychologiczne szerzej piszemy w artykule Psycholog – jak zostać?

Psychoterapeuta – specjalistyczne szkolenie

By być dobrze przygotowanym do wykonywania zawodu psychoterapeuty, tuż po ukończeniu studiów powinieneś jeszcze zaliczyć specjalne certyfikowane szkolenie. Organizują takie branżowe podmioty takie jak Polska Rada Psychoterapii albo Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne oraz inne. Jest to dość szeroko zakrojony kurs kształcący psychoterapeutów. Obejmuje w swoim programie około 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Całość kończy się egzaminem certyfikowanym przez organizowaną go instytucję. 

Psychoterapeuta – Terapia i superwizja

Zajęcia to wciąż nie wszystko. Ten obejmujący około 4 lata cykl zawiera także przejście własnej psychoterapii. Jest ona tak ukierunkowana, aby móc wyeliminować ewentualne przeciwskazania psychiczne, jakie możesz przejawiać. Uczysz się nazywać własne emocje oraz oddzielać je od pracy. To bardzo istotne, by potrafić nie mieszać życia prywatnego z zawodowym. Oprócz tego musisz wykazywać się udokumentowaną minimum 2-letnią praktyką zawodową. Możesz ją przeprowadzić jeszcze gdy studiujesz. Istotne jest, że musi ona przebiegać pod stałym nadzorem doświadczonego psychologa – tzw. superwizja.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *