Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca psychoterapeuty?

W dzisiejszych czasach stres i tempo życia wpływają bardzo obciążająco na nasz stan ducha. To powoduje, że coraz więcej osób ma mniej lub bardziej uwidocznione zaburzenia psychiczne. Takim osobom właśnie będziesz pomagał jako psychoterapeuta. Sprawdź, w jaki sposób taki specjalista pracuje. 

Psychoterapeuta a psycholog

Okazuje się, że to nie do końca to samo. Psycholog (któremu poświęciliśmy osobny cykl artykułów) to po prostu absolwent studiów psychologicznych. Posiada wiedzę teoretyczną na temat psychologii, ludzkiej psychiki, zestawu zachowań i zaburzeń. Psychoterapeuta to coś więcej. To osoba, która wykorzystuje tą wiedzę do pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi lub sporymi problemami życiowymi. Mówimy tu o schorzeniach, uzależnieniach, obniżeniem nastroju lub brakiem dojrzałości emocjonalnej. Taka terapia ma charakter leczniczy i pomaga normalnie funkcjonować, nawet wtedy gdy wydaje się to już niemożliwe. Możesz ze swoimi pacjentami pracować równie indywidualnie lub grupowo. Metody, jakie podejmujesz nie zawsze są te same – muszą być adekwatne do danego problemu. Jako psychoterapeuta możesz też pracować nad rozwojem osobowości pacjenta lub pomagać mu w realizacji życiowych aspiracji. 

Gdzie możesz pracować?

Przede wszystkim w miejscach, gdzie prowadzona jest psychoterapia. Poradnie psychologiczne, szpitale psychiatryczne, przychodnie zdrowia psychicznego lub ośrodki terapii uzależnień. Do tego na Twoje usługi czekać mogą placówki wychowawcze, zajmujące się pracą socjalną lub doradztwem zawodowym. 

Psychoterapeuta – Techniki psychoterapii

Istnieje kilka szablonowych technik psychoterapii, które możesz stosować. Wymieńmy, chociażby:

  • Poznawczo – behawioralna – jedna z najpopularniejszych, a przez to najskuteczniejszych. Polega na wykazaniu pacjentowi starych i niedziałających reakcji i kolei myślowych. Następnie wraz z nim próbujecie wypracować nowe wzorce reagowania i po prostu zmienić myślenie. Pacjent nabierze nowych umiejętności, dzięki którym na bieżąco sam będzie rozwiązywał codzienne problemy. Będziesz stosował tę metodę w leczeniu depresji lub zaburzeń lękowych. 
  • Humanistyczna – charakteryzuje się sporym indywidualizmem i empatycznym podejściem do pacjenta. Musisz założyć, że w każdym z nich drzemie potencjał – talenty, zdolności, marzenia. Potencjał ten jest najczęściej niedostrzegany lub nieprawidłowo przez osobę zaburzoną definiowany. Taka psychoterapia pomaga mu dostrzec swoje mocne strony oraz wykorzystywać je w życiu. W ten sposób pacjent będzie realizował swoje prawdziwe potrzeby. Tę metodę stosować będziesz w leczeniu nerwic, stanów lękowych, zaburzeń odżywiania oraz traum. 
  • Systemowa – stosuje się ją w celu poprawy relacji międzyludzkich. Przede wszystkim w związku lub rodzinie. Osoby wchodzące w skład tej mikrospołeczności stanowią system. Łączą je wzajemna komunikacja, zasady i struktury. Uzmysłowienie pacjentowi lub grupie pacjentów istnienia takich zależności pomaga wyłapać niedziałające w nim ogniwa. A to z kolei prowadzi do naprawy całego „systemu”. Stosować będziesz tę metodę w terapii małżeńskiej, wychowawczej. Ale też gdy Twój pacjent nie będzie umieć sobie poradzić z rozwodem lub śmiercią bliskiej osoby.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *