Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia ratownik medyczny?

Praca ratownika medycznego jest tyleż istotna dla całości społeczeństwa, jak i odpowiedzialna, wymagająca, niebezpieczna i wyczerpująca. Wymaga ona kandydatów nie byle jakich. Odpornych fizycznie i psychicznie, pełnych poczucia misji i niebojących się podejmowania szybkich i trudnych decyzji. Zazwyczaj ratownik medyczny w chwili, gdy waży się życie i zdrowie pacjenta, nie myśli o pieniądzach. Jednak i on, gdy opadną emocje, pacjent wyzdrowieje i skończy się jego zmiana, musi żyć. Robić zakupy i opłacać rachunki jak my wszyscy. Czy ten zawód jest tyleż lukratywny co wymagający? To oczywiście, jak zwykle, zależy.

Co wpływa na wysokość pensji ratownika medycznego?

Jak w wielu profesjach zasadniczy wpływ na wysokość ma miejsce zamieszkania, region, staż pracy oraz miejsce zatrudnienia. Nieco lepiej zarabiają województwa mazowieckie, dolnośląskie lub pomorskie. Gorzej ściana wschodnia. Wyższe pensje też kuszą ratowników medycznych w sektorze prywatnym, tam jednak właściciele placówek medycznych mają nieco zwiększone wymagania wobec personelu.

Mediana zarobków ratownika medycznego

Branżowe serwisy, które corocznie zajmują się ustalaniem wysokości wypłat pracowników w poszczególnych branżach, nie pozostawiają wątpliwości. W skali kraju średnia wypłata ratownika medycznego to około 2250 zł netto. Taka dana jednak jest zbyt uśredniona, dlatego warto, abyś zapoznał się z detalami. Około 25% wszystkich ratowników zarabia mniej, bo do około 1900 zł na rękę i mniej za cały miesiąc. Kolejna ćwierć przedstawicieli tego zawodu zarabia już od 2825 zł netto. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to najwięcej średnio jako ratownik medyczny zarobisz w województwie mazowieckim, bo 3150 zł netto. Ratownicy medyczni z województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, małopolskiego, łódzkiego oraz dolnośląskiego mogą liczyć już na średnią wypłatę 2830 zł na rękę. Niestety wyraźnie gorzej wypadają średnie z województw ściany wschodniej kraju – 2600 zł w lubelskim, 2540 zł na Podlasiu i 2530 zł w podkarpackim czynią zarobki ratownika medycznie wyraźnie niższymi przy tym samym nawale pracy i zaangażowania. Ciekawostką jest, że rekordzistą w skali kraju jest miejscowość Piaseczno, gdzie ratownik medyczny zarobi nawet ponad 4 tysiące złotych netto. Dość dobrze wyróżniają się Bartoszyce – 3470 zł netto oraz Piła – 3380 zł netto.

Ratownik medyczny za granicą

Zarobek ratownika medycznego zależy oczywiście od kraju, w którym pracuje. W Wielkiej Brytanii przykładowo przeciętnie zarobić może on 10 tysięcy złotych miesięcznie. Podobna stawka obowiązuje w Niemczech. Zauważalnie wyższa pensja czeka na ratownika medycznego w Norwegii – 15 000 zł brutto. Oczywiście są to kwoty uśrednione. Wymienione państwa również mają swoje zróżnicowanie regionalne i uwarunkowania rynkowe, które wpływają na wysokość pensji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *