Press "Enter" to skip to content

Ratownictwo medyczne jako kierunek studiów

Ratownik medyczny to odpowiedzialna i wymagająca profesja. O tym, jak wygląda jego praca, w jaki sposób można nim zostać i ile na tym zarobić, piszemy w osobnych artykułach. Jednym z głównych warunków podjęcia takiej pracy jest ukończenie specjalnych studiów wyższych na kierunku ratownictwo medyczne.

Dla kogo ratownictwo medyczne?

To specyficzne studia. Nie są przeznaczone dla każdego, kto widzi siebie na kierunku medycznym. Choć potrafią dać satysfakcję, są bardzo wymagające i wyczerpujące. Stanowią sito, przez które nie przejdą osoby mało zaangażowane i nieodporne psychicznie. To istotne, ponieważ taka właśnie jest praca ratownika medycznego. Pełna wyzwań i napięć. Kandydaci na studia ratownictwa medycznego muszą wykazywać zainteresowanie tematyką medyczną. Przejawiać pewne predyspozycje osobowościowe takie jak siła psychiczna, chęć do niesienia pomocy. Komunikatywność i umiejętność pracy z naprawdę różnymi ludźmi.

Wymagania wstępne dla ratownika medycznego

Bardzo ważnym ugruntowaniem jest podstawowa wiedza medyczna. Można ją nabyć w szkole średniej. Istotna będzie jak najlepiej zdana matura z przedmiotów ścisłych. Z pewnością komisja rekrutacyjna zwracać będzie uwagę na osiągi z matematyki oraz języka polskiego. Uczelnie wymagają oprócz tego zdania matury z przynajmniej jednej z przedmiotów takich jak chemia, biologia lub informatyka. Każdy kolejny taki przedmiot zdawany jako rozszerzony zwiększa szanse dostania się na ten kierunek studiów. Szczegółowe wymogi każda uczelnia publikuje na swoich stronach internetowych przy okazji każdej rekrutacji.

Program studiów ratownictwa medycznego

Są to bardzo rozbudowane studia. Przyszli absolwenci muszą opuścić mury uczelni wyposażeni w szereg umiejętności, które wzbudzają szacunek i zaufanie. Przede wszystkim istotna będzie szeroka wiedza medyczna. W zasadzie każdy rodzaj wiedzy medycznej musi być przez ratownika znany przynajmniej w stopniu podstawowego wykształcenia lekarza. Ratownik medyczny będzie miał do czynienia z każdym typem urazu. Niewydolności organizmu więc, aby postawić wstępną diagnozę i podjąć adekwatne i szybkie pierwsze działania, musi opierać się na wiedzy medycznej. Podstawą jest znajomość anatomii i fizjologii człowieka. Oprócz tego student kierunku ratownictwo medyczne zgłębiać będzie przedmioty z zakresu patomorfologii, patofizjologii. Będzie uczył się stawiać diagnozy na podstawie zastanych uwarunkowań.

Ratownik medyczny — Teoria i praktyka

Oprócz wiedzy teoretycznej równie ważna jest praktyka. Ratownictwo medyczne to szereg czynności ratunkowych. Takich jak udzielanie pierwszej pomocy, resuscytacja, stosowanie specjalistycznego sprzętu. Wszystkiego tego musi nauczyć się na studiach oraz zaliczać niezbędne praktyki. Do tego spotkają go przedmioty adekwatne do jego przyszłej pracy. Przedmioty takie jak medycyna katastrof, toksykologia, a nawet ginekologia – ratownik medyczny musi być przygotowany nawet na przyjęcie porodu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *