Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia rybak? Gdzie możesz szukać zatrudnienia jak rybak?

Przede wszystkim w tych firmach, które zajmują się połowem lub przetwórstwem ryb. I do tego potrzebują takich właśnie pracowników, którzy gotowi są wyruszać po nie w głąb morza lub jeziora. O pracę zatem pytać możesz w portach, w firmach lub fabrykach rybnych, a także pośród samodzielnych rybaków na własnych kutrach. Na terenach nadmorskich prywatne rybołówstwo może mieć miejsce. Jednak wtedy potrzebna jest odpowiednia zgoda na ilość zławianych ryb. O taką zgodę zgłosić musi się każdy samodzielny rybak lub armator do Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego albo Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Rybak – Od czego zależą zarobki?

Na wysokość Twojego zarobki wpływa oczywiście miejsce, w którym pracujesz i charakter Twojego zatrudnienia. Względnie stabilną i płatną pracę otrzymasz w firmach przetwórstwa spożywczego, które zatrudniają własnych rybaków. Zarobki rybaka również są do pewnego stopnia sezonowe. Najwięcej zarobisz w lecie, wtedy jest zwyczajowo większe zapotrzebowanie na ryby. Oprócz regularnego przetwórstwa rośnie też obrót wszelakiej gastronomii. Jeżeli w danym miesiącu uda się wyłowić naprawdę sporą ilość ryb, możesz liczyć od czasu do czasu na premię. Zwłaszcza jeśli będzie  to lepszy gatunek tych ryb. Na zarobki wpływ ma też forma zatrudnienia – umowa o pracę lub zajęcie dorywcze.

Rybak – ile zarabia?

Choć jest to praca dość ciężka i wymagająca, nie jest jedną z najlepiej opłacanych profesji w Polsce. Najniższe zarobki zaczynają się już od 1000 zł brutto na miesiąc. Przeciętnie jest to 2000 zł brutto, zaś najlepiej zarabiający rybacy są w stanie wyciągnąć do 4000 zł brutto. Taka rozpiętość zależna jest od ilości pracy, jaka jest danego miesiąca potrzebna oraz jaki jest aktualnie wakat.

Rybak hodowca

Nieco lepiej zarobisz, jeśli przy okazji łowienia, jesteś jeszcze hodowcą ryb. W tym wypadku średnie wynagrodzenie wynosi zazwyczaj 1900 zł a 2800 zł. Najniższa spotykana wypłata w tej pracy to 1600 zł, zaś najlepsi wyciągają nawet powyżej 3600 – 4000 zł.

Rybak – Emerytura dla rybaka morskiego

Praca rybaka morskiego to tzw. praca w szczególnych warunkach. Tym samym niektóre, wymienione w rozporządzeniu, stanowiska rybackiej pracy są uprawnione do skorzystania z emerytury pomostowej. Musisz mieć minimum 55 lat (50 lat w przypadku kobiet), wykazać opłacanie składek przez 20 lat oraz pracę jako rybak morski przez okres 10 lat. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *