Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rybakiem? Sprawdź, co zrobić by otrzymać pracę jako rybak

Wymagania zawodowe w pracy rybaka. Teoretycznie nie ma formalnych wymogów dotyczących wykształcenia, jeśli chcesz pracować jako rybak. Zwłaszcza w sytuacji, w której kandydatów do tej pracy z roku na rok maleje. Dobrze jednak jeśli możesz okazać dyplom ukończenia szkoły zawodowej, zwłaszcza o kierunku zbliżonym do tej pracy. Bardzo przyda się ukończenie kursu sternika łodzi motorowej, obsługi agregatorów motorowych, a także te związane z bezpieczeństwem na wodzie. Kurs z udzielania pierwszej pomocy, rybackie BHP. Wszystko to jest atutem w staraniach o pracę rybaka.

Rybak – Wykształcenie zawodowe

Nie oznacza to jednak, że nie możesz kształcić się kierunkowo. Istnieją specjalne dwuletnie cykle zajęć dla przyszłych rybaków. Podczas zajęć poznasz zasady skutecznego połowu ryb, rodzaje tych ryb oraz metody ich przetwarzania. Zajęcia praktyczne nauczą Cię obsługi maszyn, prowadzenia łodzi oraz dadzą potrzebne certyfikaty. Oprócz tego możesz takie kursy wyrabiać sobie we własnym zakresie. Wykształcenie rybackie można rozszerzać na studiach wyższych, lecz liczba uczelni, które takowe oferuje, stale maleje.

Rybak – Zawód zanikający

Jak widać, szkolnictwo w zakresie rybołówstwa nieco zamiera. Niegdyś istniało sporo techników i szkół zawodowych, które miały zawód rybaka w swojej ofercie. Przykładem niech będą szkoły zawodowe i technika w Sierakowie, Kocku, Giżycku albo Miastku. Na próżno szukać tam szkolenia zawodowego dla rybaka. Niemniej wciąż można znaleźć takie szkoły, głównie w pomorskim pasie nadbrzeżnym naszego kraju. Faktem jest, że zawód jest ciężki i wymagający, ale też cieszący się sporym szacunkiem ze strony społeczeństwa. Doceniamy smak i zalety zdrowotne ryb. Tym samym ludzi, którzy je dla nas wyławiają.

Rybak – Mocne zdrowie to podstawa

Zdecydowanie nie jest to praca dla Ciebie, jeśli szwankuje Ci stan zdrowia. Przyda Ci się zarówno spora wydolność nóg i rąk, a także zdolności manualne. Musisz potrafić zręcznie poruszać palcami oraz wykazywać się nie lada precyzją w działaniu. Zwłaszcza że niekiedy swoją pracę wykonywać będziesz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Towarzyszyć może Ci chłód, deszcz, zimny i mroźny wiatr. Albo wysokie i niebezpieczne fale. A zatem musisz mieć dużą wytrzymałość na wysiłek fizyczny. Zalecane jest, abyś stale wykonywał gimnastykę całego ciała. Wzmacniał mięśnie i układ krążenia. Praca wymaga dźwigania, noszenia i ciągnięcia dużych ilości ryb. Następnie ich zręcznego przetwarzania. Oraz obsługi maszyn, które wymagają precyzji i wyobraźni przestrzennej.  Istotny jest też ostry i mocny wzrok. Zwłaszcza wytężać go będziesz po zmroku, by dostrzec miejsca, w których jest obiecujący połów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *