Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca rybaka? Poznaj obowiązki w pracy jako rybak

Współpraca z naturą w pracy jako rybak. Pracować będziesz o różnych porach, choć nierzadko wczesnym rankiem lub jeszcze nocą. Przeważnie wypływać będziecie z zespołem około 3 lub 4 nad ranem. To, w jaki sposób będziecie pracować, zależy od warunków pogodowych. Od pogody zależeć będzie to kiedy i czy w ogóle wypłyniecie danego dnia. A także jaką realnie uda się wydobyć liczbę ryb. Analizą pogody zajmuje się armator i szyper. Porównują swoje ustalenia z innymi jednostkami i na tej podstawie decydują, jaki jest plan dnia.

Rybak – Obowiązki zawodowe

Twoje zadania będą miały na celu skuteczne i efektywne pozyskiwanie ryb. Przygotowywać i naprawiać będziesz sprzęt rybacki. Sterował kutrem w obie strony, zakładał przynęty i zastawiał sieci. Następnie je holował. Same ryby będziesz czyścił, mroził, solił, a następnie magazynował. Innym razem przyjdzie Ci pełnić wachty – wszystko zależy od organizacji pracy w danym przedsiębiorstwie.

Rybak – Połów ryb

Gdy dopłyniecie do łowiska, przyjdzie moment na wydanie sieci. Nie mogą one być splątane – o to trzeba zadbać wcześniej. Takie wydawanie sieci zajmuje kilka do kilkanaście godzin. Nieco inaczej pracuje się na mniejszym kutrze – wtedy złapane ryby są za kutrem holowane do portu. Ryby wciągane są na pokład przy pomocy wciągarki, razem ze siatką. Następnie wybierać będziecie wartościowe okazy do skrzynek. W przypadku niektórych ryb, takich jak dorsz albo flądra, trzeba je będzie w porcie jeszcze wypatroszyć.

Rybak – Miejsce pracy

Będzie to zazwyczaj pokład łodzi lub kutra, którym wybierasz się wraz z zespołem na połów kolejne partii ryb. Oprócz tego pracować będziesz też bezpośrednio w porcie, gdzie odbywa się rozładunek, magazynowanie i wstępne przetwarzanie.

Rybak – Warunki pracy

Głównie spędzać czas będziesz w pozycji stojącej, nadwyrężając kończyny górne i dolne oraz kręgosłup. Dźwiganie obciążać będzie stawy, a nikłe oświetlenie i warunki atmosferyczne niekorzystnie wpłyną na Twój wzrok. Pokład ma bliski kontakt z wodą, jest śliski i dlatego istotne jest ochronne, specjalne antypoślizgowe obuwie. Podobnie jak specjalne rękawice. Oprócz fizycznych i mechanicznych zagrożeń istnieją też te alergiczne i foniczne. Jeśli pogoda wyjątkowo nie sprzyja, załoga nie ryzykuje i nie udaje się na połów. W tym czasie zajmować możesz się pracami konserwacyjnymi lub naprawczym.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *