Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia sprzątaczka? Zarobki sprzątaczki

Czy prawdą jest, że jako sprzątaczka zarobisz bardzo mało? Okazuje się to być ciut bardziej skomplikowane. Sprawdź nasze ustalenia.

Sprzątaczka – Czy tylko kobiety?

W naszych publikacjach używamy żeńskiej formy tego zawodu. Stosujemy do dla uproszczenia. Bierze się to stąd, że nadal większość jej przedstawicieli to kobiety. Sprawdź Jak zostać sprzątaczką? Pomoc domowa w sprzątaniu. Być może wynika to z faktu, że płeć piękna dalece częściej przykłada wagę do porządku, czystości i estetyki. Kobiety są dokładniejsze i bardziej zręczne manualnie, a to pomaga w pracy sprzątaczki. Nie jest to jednak zawód wyłącznie dla nich zarezerwowany. Coraz częściej zdarzają  się w nim także i mężczyźni. Choć niekoniecznie pracują w tych samych miejscach. Jeśli jesteś facetem, nasze artykuły również są dla Ciebie! Według branżowych portali już 19 % mężczyzn przekonało się do tej pracy.

Sprzątaczka – Status społeczny sprzątaczki

Niestety, nadal pokutuje pogląd, wedle którego sprzątanie i utrzymywanie czystości to zajęcie godne pogardy. Dziwi to o tyle, że przecież idąc do pracy, na pewno wolisz jeśli Twoje stanowisko wygląda estetycznie i jest wolne od brudu. Dzieje się tak dzięki pracy właśnie pań lub panów sprzątających. Dzięki nim czyste są nasze miejsca pracy, urzędy, ulice i inne miejsca. Ci pracownicy wykonują wcale nie mniejszą i nie mniej cięższą pracę niż pozostali. Niestety nadal pracodawcy oraz pewne kręgi społeczne nie doceniają tego, co również przekłada się na zarobki.

Sprzątaczka – Od czego zależą Twoje zarobki?

Choć przeważnie są one niskie – na tle gospodarki – to jednak zależą w dużej mierze od miejsca, gdzie pracujesz. Sektor państwowy niekiedy usztywnia zarobki osób sprzątających. Dzieje się tak zwłaszcza w administracji, medycynie i oświacie. Usztywnione też są zarobki osób sprzątających ulice, place i fosy dróg. Jednak tam masz zdecydowanie stabilniejsze zatrudnienie niż w firmach prywatnych, barach albo produkcyjnych. Nieco lepiej zarobisz w firmach, które wymagają specjalistycznych sposobów utrzymywania czystości. Dość indywidualnie układają się też zarobki w przypadku sprzątania domów prywatnych. Wtedy wiele zależy od tego, o ile umówisz się ze swoim zleceniodawcą.

Sprzątaczka – mediana zarobków

Jednak, skoro czytasz ten artykuł, chcemy podać Ci najlepszą wiedze jaką mamy. Rynek osób sprzątających jest zróżnicowany, co staraliśmy się wykazać w powyższych akapitach. Niemniej, branżowe portale podejmują się badania zarobków sprzątaczek. Okazuje się, że przeciętnie w Polsce zarobisz 2500 zł brutto, co oscyluje w okolicach pensji minimalnej. Połowa wszystkich sprzątaczek zarabia w zakresie 2320 – 2920 zł brutto. Pozostałe dzielą się na dwie części, z czego jedna zarobi więcej a druga mniej niż wykazany pułap. Musisz pamiętać, że badanie uwzględnia bardzo różne formy zatrudnienia sprzątaczek i warunki pracy. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *