Press "Enter" to skip to content

Sprzątaczka – Pomoc sprzątająca i warunki pracy w zawodzie sprzątaczki

Praca sprzątaczki jest często niedoceniana. Co ważne, do tego bardzo wymagająca. Sprzątaczka postrzegana jest zwykle jako osoba od zamiatania lub ścierania kurzy. W tym artykule chcemy nieco odkłamać ten wizerunek, a przy tym pokazać Ci, jak bardzo tacy pracownicy są cenni i potrzebni.

Codzienne obowiązki pani sprzątającej

Obowiązki uzależnione są w dużej mierze od tego, gdzie podejmiesz pracę. Myśląc o pracy pani sprzątającej zapewne masz przed oczami biuro lub urząd, w którym – po godzinach – zamiatana jest podłoga, ścierane kurze lub myte okna. Tak w istocie tego typu miejscach jest. Sprzątaczka pracuje również przez 8 godzin, lecz odbywa swoją zmianę zazwyczaj po południu lub wieczorem. Gdy pozostali pracownicy kończą swój dzień, sprzątaczka pilnuje, by na drugi dzień zastali porządek. Wykonuje wszystko, co potrzebne – oprócz wymienionych bywa, że myje naczynia, podlewa kwiaty, układa przedmioty. Niekiedy bywa, że szef zmienia jej godziny pracy danego dnia. Przykładowo – dyrektor szkoły wynajmuje salę sportową na okolicznościowe wydarzenie. Pani sprzątająca musi się do tego dostosować, przygotować salę i ją potem posprzątać.

Warunki pracy sprzątaczki

Do swoich normalnych obowiązków jako sprzątaczka używać będziesz środków chemicznych. Tych do mycia okien, pastowania podłóg, ścierania kurzy lub mycia naczyń. Będziesz też miała do czynienia z nieczystościami w koszach na śmieci lub w zlewie. Dlatego ważna jest ochronna odzież, rękawiczki i odrobina uwagi. Taka praca też niekiedy wymaga sporego wysiłku fizycznego. Do tego przebywania w niewygodnych pozycjach – stanie, schylanie się lub kucanie. Twój organizm może być czasem obciążony. Chemikaliami, wysiłkiem. Nadwyrężony jest układ oddechowy, nerwowy, krążenia lub ruchu. Istotne są cykliczne badania wykonywane na przykład w medycynie pracy.

Inne formy pracy sprzątaczki

Oprócz klasycznych zajęć pani sprzątającej w firmach biurowych istnieje cała masa miejsc, gdzie możesz być zatrudniona. Porządek potrzebny jest w firmach produkcyjnych, klubach sportowych, zakładach usługowych albo instytucjach naukowych. Czasami zwyczajne kompetencje nie wystarczają. W specjalistycznych miejscach pracy masz do czynienia z przedmiotami, pomieszczeniami lub powierzchniami, które wymagają specjalnego traktowania. Sprzęt produkcyjny lub medyczny trzeba czyścić w bardzo określony sposób. Niekiedy dezynfekować. Inne sposoby usuwania kurzy lub zanieczyszczeń będziesz stosowała wobec roślin, lub eksponatów w muzeum. W takich specjalnych przypadkach zazwyczaj czeka Cię specjalne przeszkolenie. I potencjalnie wyższa pensja.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *