Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia statysta? Ile można zarobić jako statysta?

Chcąc zarabiać na życie jako statysta, możesz napotkać pewien podstawowy problem. Nie jesteś opłacany w produkcji na równi z aktorem. To raczej oczywiste. Twoja rola, choć potrzebna, jest marginalna, co także ma wpływ na zarabiane stawki. Do tego to praca bardzo czasochłonna, niekiedy przekraczająca osiem godzin w ciągu dnia. Dlatego traktowanie jej jako głównego źródła utrzymania jest raczej domeną szczęśliwców.

Statysta – przykładowe stawki

Zazwyczaj osoby, które decydują się na udział w produkcji jako statysta, liczą na przygodę, możliwość poznania znanych aktorów oraz drobne wynagrodzenie. A ta może być różna, w zależności od budżetu, woli producenta i czasu, który musisz poświęcić na pracę. Najczęściej stawki wahają się między 50 a 200 zł za jeden dzień zdjęciowy.

Statysta – dzień zdjęciowy

Tak jak wspomnieliśmy, ów dzień zdjęciowy nie musi trwać wcale osiem godzin. Może zdarzyć się, że Twoja praca będzie potrzebna przez dwie godzinny. Innym razem na planie spędzisz tych godzin nawet dwanaście lub czternaście. Niezależnie od tego czasu, warunków atmosferycznych oraz Twojego dyskomfortu – zapłata jest ta sama. Nieco lepsze stawki czekają statystów pracujących w porze nocnej. Jeszcze więcej zarobisz, jeśli zostaniesz zaangażowany do roli epizodycznej – na przykład sprzedawcy w sklepie, który pojawia się tylko kilka minut w filmie i nie stanowi większego wkładu w opowieść.

Statysta – ile to wychodzi na miesiąc?

Jak wspomnieliśmy, utrzymywanie się z zajęcia statysty raczej jest trudne. Nawet jeśli uda Ci się pracować codziennie to – pomijając włożony czas i inne niedogodności – pensja miesięczna nadal nie powala. To około 1500 – 2000 zł. Rzadko jednak komu udaje się uzyskać taki wynik. Wymagałoby to uczestnictwa w kilku filmach w miesiącu oraz kilkunastu programach telewizyjnych. O ile masz w miarę pospolitą aparycję. Osoby o charakterystycznej urodzie mają trudniej – następy raz przez danego producenta możesz być zaangażowany dopiero po kilku czy nawet kilkunastu miesiącach.

Statysta – czy warto?

Jeśli traktujesz to zajęcie jako hobby, przygodę, możliwość obcowania z filmem albo źródło drobnego zarobku, jest to jak najbardziej do rozważenia. Taka praca to też zawsze jakieś przygotowanie do pracy w mediach lub aktorstwa – takie doświadczenia tez mogą Ci się przydać, jeśli przymierzasz się do tych zawodów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *