Press "Enter" to skip to content

Jak zostać statystą? Pracuj jako statysta

Choć może nie jest to do końca zawód (choć zdarzają się legendy dostrzeżone przez widzów), bycie statystą to świetna okazja by nieco zasmakować atmosfery planu filmowego. Oczywiście stanowisz jedynie tło opowieści, ale daje Ci to możliwość zobaczenia na żywo znanych aktorów i podpatrzenia technik kręcenia filmów. Jak można zostać statystą i doświadczyć tego wszystkiego?

Statysta – predyspozycje zawodowe

Niektórzy żartują, że głównym zadaniem statystów jest czekanie. Nie do końca to praca zupełnie bezczynna, niemniej z pewnością wymagająca od Ciebie sporej dozy cierpliwości. Jak wspomnieliśmy, dzień zdjęciowy może się ciągnąć, a Ty nie możesz opuścić planu, dopóki nienakręcone zostaną wszystkie sceny z Twoim udziałem. Inaczej minie Cię zapłata. Istotna jest też wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne, zdolność adaptacji do zmieniających się okoliczności. W niektórych przypadkach przydadzą Ci się też pewne podstawowe zdolności aktorskie. Statyści niekiedy się odzywają prostymi kwestiami.

Statysta – jak zostać?

Poza bardzo specyficznymi typami produkcji statystą możesz zostać w każdej chwili. Absolutnie nieistotne jest wykształcenie, zawód, umiejętności. Nie zawsze, choć zazwyczaj nie są istotne także płeć, wiek albo rodzaj urody. Może zdarzyć się, że producent potrzebuje na plan statystów o określonej płci albo dzieci. Zazwyczaj jednak tło stanowić mają przypadkowe osoby, które będą czynić je wiarygodnym. Tym samym prawie nie ma wymagań dotyczących tego, kto może zostać statystą. Co musisz zrobić? Zapisać się do agencji zatrudniającej statystów i oczekiwać na propozycję. Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie prezentujące Twoją aparycję – dobrze jeśli jest lepszej jakości, np. zdjęcie do dokumentów. Wybieraj te agencje, które nie pobierają opłat za zapisy. Te, które pobierają, nie gwarantują niczego więcej. To, że im zapłacisz – nawet kilka tysięcy złotych – w żaden sposób nie wpływa na Twoje szanse ani nie przepuszcza Cię w żadnej mitycznej kolejce.

Statysta – zatrudnienie

Jeśli Twoje zgłoszenie zostanie zauważone, agencja odezwie się do Ciebie. Nie musisz martwić się, że jeśli długo nie ma kontaktu z agencja to oznacza, że wyrzucili Twoje dane z bazy. One nadal tam są i czekają na swoją kolej. Oprócz tego możesz samodzielnie wyszukiwać oferty pracy w mediach, zapisywać się na newslettery. Śledź oferty pracy na stronach internetowych telewizji – tam ogłaszane są nabory na widownię telewizyjnego show.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *