Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia steward? Sprawdź zarobki stewardów

 

Od czego zależą zarobki w pracy jako steward? Twoje zarobki uzależnione są przede wszystkim od miejsca, w którym pracujesz. Dość nieźle płaci stewardom LOT, ale więcej zarobisz w liniach zagranicznych. Istotne są też Twój staż zawodowy, doświadczenie i ilość wyrabianych godzin lotów w miesiącu.

Steward – ile możesz zarobić?

Etatowy pracownik linii lotniczej umawia się z nią na wykonywanie tzw. pensum. To określona pula godzin, które musisz „przelatać” w miesiącu by móc otrzymać pełną wypłatę. Pensum poszczególne firmy mają różne. W przypadku naszego narodowego przewoźnika LOT wynosi ono 45 godzin. Za taką ilość godzin zarabiasz około 2500 – 4000 zł brutto. Ruch lotniczy wymaga jednak często nadgodzin. Za każdą taka godzinę zarobisz kolejne 90 – 100 zł brutto. Takich nadgodzin w miesiącu możesz mieć maksymalnie 55. To zarobki na etacie. W przypadku kontraktu ze stewardem na samozatrudnieniu zarobki wzrastają do 4000 – 7000 zł brutto. To znacznie więcej, choć od tego musisz jeszcze odprowadzić podatek VAT, składki na ZUS i Fundusz Pracy. W efekcie realne zarobki nie są już tak znacząco wyższe.   

Steward – Jak jest w innych liniach?

Przykładowo irlandzki Ryanair zatrudnia stewardessy wyłącznie w formie kontraktów B2B. Oferuje im wtedy około 1800 euro brutto. Więcej zarobisz w liniach Emirates Airlines, gdyż około 2100 euro na rękę.

Steward – Własna działalność – czy się opłaca?

Wciąż podstawową formą zatrudnienia stewardów przez linie lotnicze jest umowa o pracę. Coraz częściej jednak podobnie jak w przypadku pilotów, pracodawcy zainteresowani są współpracą z takimi pracownikami, którzy w obrocie prawnym funkcjonują jako firmy. Taka jednoosobowa działalność gospodarcza to w teorii wyższe zarobki, większa elastyczność. Stewardzi jednak przyznają, że pieniądze, które otrzymują na rękę są dość podobne. Jednak nieco trudniej wtedy o bezpłatne leczenie, uprawnienia emerytalne. A związek z linią lotniczą jest luźniejszy i łatwiej jest jej wypowiedzieć współpracę.

Steward – Dalsza kariera

Faktem jest, że się starzejemy i nie inaczej jest z przedstawicielami tego zawodu. Wręcz w tym wypadku czas działa na Twoją niekorzyść podwójnie. Praca jest bardzo wymagająca i w pewnym wieku zwyczajnie niemożliwa do wykonywania. Nie oznacza to jednak, że „na starość” musisz pożegnać się z lotnictwem. Istnieje kilka pomysłów na znalezienie dla siebie miejsca. Możesz próbować swoich sił w biurze lotniska, w dziale rekrutacji i  szkoleń, kontroli wyglądu załogi albo układania grafików. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *