Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca jako steward?

 

Czy tylko kobiety pracują jako steward? Zawód stewarda kojarzy się z jego żeńskim odpowiednikiem stewardessą. To prawda, praktyka i popkultura wdrukowały obraz towarzysza lotu jako miłej pani, podającej zimne napoje. Prawdą jest też, że większość w tym zawodzie stanowią kobiety. Nie ma jednak ani takiej konieczności, ani przeciwwskazań, abyś – będąc facetem – mógł wiązać z tym zawodem przyszłość. Niejedna sprawa łatwiej będzie załatwiona na pokładzie przez stanowczą męską postawę.

Steward – Obowiązki zawodowe

W skrócie mówiąc, Twoim głównym obowiązkiem zawodowym jest obsługa klientów linii lotniczych podczas wchodzenia samolotów pasażerskich, samego lotu i lądowania. Zadbać musisz o ich komfort, odpowiednie poinformowanie i do pewnego stopnia także bezpieczeństwo. Oprócz odpowiadania na pytania pouczania o używaniu sprzętu awaryjnego, a także podawania posiłków, masz jeszcze kilka rzeczy do zrobienia. Niektórym pasażerom potrzebne będzie udzielenie pomocy. Niekiedy stan zdrowia może pogorszyć się pod wpływem turbulencji, stresu, zmiany ciśnienia. W sytuacjach kryzysowych i niebezpiecznych również Twoim zadaniem jest dbanie o pasażerów. Spróbujesz ich uspokoić, udzielisz w razie potrzeby pierwszej pomocy i przeprowadzisz ewakuację, gdy będzie możliwa.

Steward – Przygotowanie do pracy

Minimum godzinę przed odlotem już musisz stawić się w pokoju załogowym. Spóźnienia nie są tolerowane, gdyż linie lotnicze bardzo dbają o punktualność i renomę. Tam czekać Cię będzie tzw. briefing. Kapitan lub  szef załogi sprawdzi, czy dobrze się prezentujesz wraz z innymi stewardami lub stewardessami. Upewni się, że potraficie obsługiwać sprzęt awaryjny, znacie procedury i specyfikę tego konkretnego lotu. Jeżeli coś będzie niejasne, kapitan przekaże wszelkie informacje o locie. Następnie pracujesz w kabinie. Sprzątasz, sprawdzasz sprzęt i wypełniasz dokumenty pokładowe. Całość powinna Ci zająć jakieś 25 minut. Dopiero wtedy możesz zaprosić pasażerów na pokład.

Steward – Warunki pracy

To praca, która wymaga sporej dyspozycyjności i wytrwałości. Nieraz przemierzać będziesz strefy klimatyczne i czasowe, co może zaburzyć Twój dobory zegar biologiczny. Podobnie jak wymagający potrafią być niesforni pasażerowi. Będziesz też czuwać wraz z zespołem na prawidłowym przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa. Niejednokrotnie musisz zwrócić uwagę pasażerowi w sposób stanowczy i asertywny.

Steward – Postoje i „layovery”

Organizacja lotów jest bardzo precyzyjna i zaplanowana tak, by przebiegała maksymalnie płynnie. Jednak musi też uwzględniać Twój czas na odpoczynek. Część kursów polega na w miarę szybkim i częstym locie w obie strony. W razie dalekich kursów masz prawo do 24-godzinnego odpoczynku na miejscu. Zazwyczaj jednak czas ten wynosi nawet 2 lub 3 dni, co w slangu załogi zwie się „layover”. Otrzymujesz na ten czas zakwaterowanie, drobne kieszonkowe w walucie danego kraju i czas wolny, np. na zwiedzanie. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *