Press "Enter" to skip to content

Jak zostać stewardem? Pracuj jako steward

Jakie są wstępne wymagania w pracy jako steward? Każda linia lotnicza ma oczywiście swoje własne oczekiwania wobec kandydatów na stewarda. Jedna pewne wymagania często się powtarzają i stanowią kanon. A zatem:

  • mile widziane są osoby względnie młode i atrakcyjne – do około 30 lat,
  • kobiety wzrostu 160 – 170 cm lub mężczyźni 170 – 180 cm,
  • istotna jest prezencja, kultura osobista i dbanie o siebie,
  • przynajmniej średnie wykształcenie,
  • bardzo dobra znajomość minimum dwóch języków obcych – w tym jeden z nich to oczywiście angielski,
  • wiele firm oczekuje, że kandydat będzie umieć pływać. W sytuacji kryzysowej to może okazać się niemal zbawienne,
  • brak tatuaży i ekstrawaganckich, widocznych ozdób ciała.

Steward – Przygotowanie zawodowe

Wymagane jest minimum średnie wykształcenie, choć niektóre linie oczekują też tego wyższego. W jaki sposób jednak merytorycznie możesz przygotować się do pracy stewarda? Istnieją specjalne szkoły policealne oraz kursy przygotowujące. Jest to pewien atut, choć nie gwarantuje zatrudnienia. Wiele linii ma własne kryteria przyjęć i jeśli są Tobą zainteresowani, zorganizują dla Ciebie swoje własne szkolenie.

Steward – Jak firmy rekrutują?

Na początku firma lotnicza przeprowadzi z Tobą rozmowę kwalifikacyjną. Podczas jej trwania obserwowane będzie Twoje zachowanie, postawa, kultura osobista, styl ubierania i prezencja. Nie bądź zaskoczony, jeśli rozmowa w pewnym momencie zacznie być prowadzona w obcym języku. Następnie czekać będzie Cię szereg testów sprawdzających umiejętności – językowe, predyspozycje psychologiczne. A także pewne inscenizowane zadania mające na celu ocenić Twoje zachowanie się w grupie. Symulacje mogą dotyczyć typowych i kryzysowych sytuacji, do których może dojść w samolocie. Obserwowane będzie Twoje zachowanie podczas awarii, sytuacji wzmożonego napięcia lub konfliktu.  Oprócz tego do załatwienia będziesz miał badania lekarskie. Mają one na celu wykluczyć występowanie okoliczności dyskwalifikujących. Takich jak epilepsja, niekorygowane wady wzroku, kręgosłupa, alergie albo choroby układu krążenia.

Steward – Kurs zawodowy na stewarda

Jeśli uda Ci się zakwalifikować do dalszego etapu, czekać będzie Cię zawodowe szkolenie na stewarda. Kurs trwa kilka lub kilkanaście tygodni. Niestety, jest płatny – około 7000 – 10 000 zł. Choć niektóre linie mogą umówić się z Tobą na bezpłatny kurs za cenę potrącania jego kosztów z przyszłej pensji. Zajęcia dotyczyć będą obsługi pasażerów, zapoznaniem się z procedurami ewakuacyjnymi, ratowniczymi i obsługą sprzętu. Poznasz zasady prawidłowej komunikacji, zawodowego savoir vivre-u oraz… umiejętnego poruszania się w latającym pojeździe. W końcowej fazie uczestniczyć będziesz w próbnych i krótkich, ale prawdziwych lotach.

Steward – Egzamin zawodowy

Rekrutację i kurs wieńczy specjalny egzamin. Jego formę i treść każda firma lotnicza opracowuje na własne potrzeby. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *