Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia strażnik graniczny? Perspektywy zawodowe w pracy jako strażnik graniczny – Zarobki w Straży Granicznej

Choć praca w Straży Granicznej wiąże się z niebezpieczeństwem i szeregiem niedogodności, ma jednak też pewne poważne pozytywy. Przede wszystkim to spory prestiż i spełnienie się podczas służby na rzecz bezpieczeństwa kraju i naszych obywateli. Zawód ten cieszy się uznaniem i szacunkiem społecznym. Jest to też bardzo stabilna praca pod względem zawodowym. Jako strażnik graniczny nie jesteś poddawany stałemu wyścigowi szczurów, a ze służby usunięty będziesz jedynie, jeśli popadniesz w konflikt z prawem. Co ciekawe jednak, do służby Straż Graniczna dobiera kandydatów bardzo drobiazgowo. Choć chętnych jest wielu, nie każdemu udaje się do tej pracy dostać. Ostatnimi laty bardzo istotnym kryterium okazuje się być wiek. Maksymalnie 35 lat.

Strażnik graniczny – średnie zarobki

Zarobki w Straży Granicznej zależne są od doświadczenia oraz stopnia. Te zdobywasz wraz z latami pracy oraz awansem zawodowym. Przeciętnie jednak przyjmuje się, że w Polsce pracownik Straży Granicznej zarabia około 5820 zł brutto. Oprócz tego dostępne są też pewne dodatki do płacy, o których opowiemy Ci za moment.

Strażnik graniczny – Zarobki na poszczególnych stanowiskach

Na początku, jako kursant, zarabiasz oczywiście najmniej. Wedle informacji podawanych bezpośrednio przez Straż Graniczną zarobić możesz wtedy odpowiednio do 26 roku życia 2750 zł netto, a później 2550 zł netto. Wynika to ze zwolnienia młodych osób z płacenia podatku dochodowego. Gdy już zostaniesz przyjęty do służby możesz pracować na stanowisku kontrolera lub młodszego asystenta. Twoje zarobki wtedy rosną do odpowiednio 3960 zł netto lub 3640 zł netto. Funkcjonariusz Służby Granicznej w służbie stałej zarabia już 4230 zł netto albo 3890 zł netto. Ze względu na tą samą okoliczność wieku 26 lat.

Strażnik graniczny – Dodatki do pensji

Pensja zasadnicza to jednak nie wszystko. Straż Graniczna deklaruje, że dba o swoich pracowników i funkcjonariuszy. Objawia się w postaci dodatkowych świadczeń do pensji. Jeśli jesteś jeszcze na etapie służby przygotowawczej liczyć możesz na dofinansowanie remontu mieszkania, zwrot kosztów dojazdów między Twoim domem a miejscem pracy, o ile ta nie przekracza 30 km. Gdy już zostaniesz przyjęty do służby stałej, te dodatki zwiększają swój wymiar. Oprócz dodatku do remontu mieszkania otrzymujesz też dodatek za brak takowego lokalu mieszkalnego. Niekiedy Twoje miejsce pracy jest z dala od domu, a jakieś mieszkanie musisz wynająć. Podobnie Straż pomoże Ci finansowo, jeśli przeprowadzasz się z rodziną do innego mieszkania.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *