Press "Enter" to skip to content

Straż Graniczna – zadania – Jak wygląda praca strażnika granicznego? Pracuj jako strażnik graniczny

Twoje główne zadanie, wraz zresztą z całą Strażą Graniczną, to organizowanie i kontrolowane ruchu granicznego. Twoja praca jako strażnik graniczny, może nieco przypominać tą funkcjonariuszy Straży Celnej, lecz Ty, jako strażnik graniczny bardziej skupiony będziesz na osobach niż towarach. Będziesz sprawdzał zezwolenia na pobyt, ważność paszportów i dokumentów tożsamości. Oraz zapobiegać nielegalnej migracji, przewozu zabronionych substancji chemicznych i toksycznych. Także tych promieniotwórczych i jądrowych. Wszystkie informacje, które zgromadzisz w czasie swojej pracy, jako strażnik graniczny stanowią cenną bazę danych na temat funkcjonowania i szczelności granic państwa. Inne organy mają prawo występować do Straży Granicznej po takie informacje. Na przykład potrzeby procesowe lub polityki migracyjnej. Będziesz także w stałej współpracy z innymi służbami mundurowymi – Policją, Wojskiem albo Strażą Celną. Do zadań Straży Granicznej należy też zadbanie o stan i estetykę całej symboliki i znaków wskazujących na występowanie granic. Część Twoich zadań może polegać na aktualizacji danych geodezyjnych i kartograficznych.

Strażnik graniczny – Jakie masz uprawnienia?

By móc efektywnie pracować, potrzebujesz do tego stosownych uprawnień jako strażnik graniczny. Państwo daje Ci zatem całkiem pokaźne pole do działania. Masz prawo kontrolować okolice granic, lotnisk i innych miejsc przemieszczania się międzynarodowego ludności. A także prawo zatrzymywania osób, wobec których istnieję do tego podstawy. Możesz sprawdzać ich dokumenty, przeszukiwać podejrzane samochody, nakładać ich właścicielom kary – jeśli na przykład nie mają stosownych dokumentów albo nie zatrzymali się by poddać się kontroli. Możesz też zatrzymać tablice rejestracyjne. Podobnie jak Policja, masz prawo mierzyć prędkość kierowców oraz nakładać im mandaty za jej przekraczanie. Najbardziej inwazyjne, choć niekiedy konieczne do użycia, jest prawo do noszenia i używania broni.

Strażnik graniczny – Organizacja i warunki pracy

Musisz zdawać sobie sprawę, że służba w Straży Granicznej nie jest łatwa. Wiąże się z niebezpieczeństwem, jak każda walka z przestępczością. Niejednokrotnie, jako strażnik graniczny będziesz zmuszony do użycia broni. Oraz możesz mieć kontakt z substancjami zaraźliwymi albo toksycznymi. Obowiązuje system zmianowy, który nie zna wyjątków ze względu na weekendy, święta albo inne okoliczności. Bardzo istotna w tej pracy jest znajomość języków. Angielski to podstawa, ale istotna jest też biegłość w językach spoza strefy Schengen. Szczególnie rosyjski, białoruski lub ukraiński. Ważna też jest znajomość prawidłowej symboliki i szaty graficznej zagranicznych paszportów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *