Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia tokarz?

Praca tokarza wymaga sporych zdolności technicznych, dokładności i siły fizycznej. Jakie są predyspozycje do wykonywania tego zawodu i ile możesz na tym zarobić?

Tokarz – predyspozycje zawodowe

Praca tokarza nie należy do łatwych. Mimo pewnego aspektu intelektualnego, sporej dozy precyzji, to jednak ciężka praca fizyczna. Dlatego tak istotne jest w niej dobre zdrowie, siły fizyczne, sprawny układ krążenia i ruchu. Jako się rzekło to też zajęcie dla osób uzdolnionych technicznie. Potrafiących odczytywać w sposób sprawny i prawidłowy skomplikowane i napisane w bardzo fachowy sposób rysunki techniczne. Następnie w prawidłowy sposób interpretować zapisane w nich wartości oraz przekładać je na wykonany projekt. Przy tym musisz być niezwykle staranny i dokładny. Błędy liczące nawet milimetry mogą skutkować bezużytecznością osiągniętych wyników oraz stratami. A zatem to praca dla Ciebie, jeśli potrafisz się wykazać odpowiedzialnością, spostrzegawczością, precyzją oraz pewną dozą wyobraźni przestrzennej.  

Tokarz – przeciwskazania do pracy

Istnieją też oczywiście pewne czynniki, które wykluczają z pracy jako tokarz. Zdecydowanie nie jest to zajęcie dla Ciebie, jeśli cierpisz na dysfunkcje narządu wzroku, które nie są korygowane za pomocą okularów. Praca tokarza odbywa się w sporym hałasie – jeśli masz medycznie podwyższoną wrażliwość na niego, praca w warsztacie i fabryce może okazać się dla Ciebie męczarnią. Podobnie utrudniającym czynnikiem będzie jakakolwiek choroba lub niedołężność rąk, lub nóg. Nie martw się jednak jeśli cierpisz na drobne niepełnosprawności, zwłaszcza te niezwiązane z wyżej wymienionymi przypadłościami. Jeśli stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane, możesz pracować jako tokarz.

Tokarz – zagrożenia zawodowe

Praca tokarza to jednak nie zawsze satysfakcja i sukcesy, lecz także potencjalne niebezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest stosowanie się do wytycznych BHP, które mają na celu minimalizowanie lub eliminację zagrożeń zawodowych. Te specjalistyczne maszyny, nieprawidłowo lub nieuważnie obsługiwane, potrafią pochwycić pracownika poprzez swoje obracające się elementy. Nie trzeba tłumaczyć jak może to uszkodzić ciało lub nawet spowodować śmierć. Nieochronione oczy mogą zostać zaprószone kawałkami metalu, a niezabezpieczone połączenia elektryczne grożą porażeniem. Prace odbywają się w hałasie, w okolicznościach sprzyjających pośliźnięciu, uderzeniu lub poparzeniu.

Tokarz – ile możesz na tym zarobić?

Wiele oczywiście zależy od miejsca, w którym pracujesz, jaki masz dokładny zakres pracy, jak skomplikowane są projekty, które wykonujesz. Oraz jakie są Twoje kompetencje i doświadczenie. A zatem zarobki tokarza mogą być zróżnicowane. Niemniej ogólnopolskie badania przynoszą pewne liczby. Przeciętnie w Polsce jako tokarz zarobisz około 2000 – 3500 zł. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *