Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca tokarza?

Podstawowym zadaniem tokarza jest wykonywanie, za pomocą specjalistycznych maszyn, elementów metalowych w drodze obróbki. Te z kolei często są potem częściami innych, bardziej złożonych maszyn. A zatem wytwarzać możesz – w zależności od projektu i zamówienia – półfabrykaty i gotowe detale lub części maszyn. Toczenie z kolei wykonywać będziesz za pomocą specjalnych tokarek. Te dzielą się na uniwersalne, numeryczne (w tym CNC), karuzelowe lub rewolwerowe.

Tokarz – obowiązki zawodowe

Obróbka elementów metalowych polega na tym, by z poddanego niej materiału uzyskać odpowiedni kształt. Dokładność jest tu bardzo istotna, ponieważ często uzyskany detal będzie służył produkcji taśmowej, w której nie ma miejsca na błędy. Niekiedy będzie Ci pomagał system i sprzęt komputerowy, innym razem sam będziesz musiał wykazać się sporą precyzją. Najpierw jednak musisz zapoznać się z dokumentacją techniczną. Sporządzona jest w fachowy sposób, w której zawarte są istotne wyliczenia oraz drobiazgowe dane. Na tej podstawie ustawisz tokarkę oraz inne narzędzia wedle precyzyjnych obliczeń. Chodzi o parametry skrawania, dobór i mocowanie narzędzi skrawających i umocowanie materiałów. Toczyć możesz powierzchnie walcowe, czołowe, stożkowe albo kształtowanych w sposób nietypowy. Czeka Cię wiercenie dziur, otworów, gwintów, nawierceń a wszystko wedle niezwykle precyzyjnych i istotnych wymiarów.

Tokarz – warunki pracy

Najczęściej pracujesz w warsztacie lub hali produkcyjnej. Środowisko pracy powinno być możliwe jak najbardziej schludne i uporządkowane. Każdy wiór lub pył nie tylko źle wpływa na Twoje zdrowie, ale też może zaburzyć niezwykle precyzyjne czynności tokarskie. Praca przeważnie trwa zwyczajowe osiem godzin, lecz normą jest przyjmowanie przez pracodawców systemu zmianowego.

Tokarz – jak unikać zagrożeń w pracy?

Przepisy BHP nie istnieją bez przyczyny. Mają one na celu sprawić, że Twoja ciężka praca zakończy się sukcesem oraz nie wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie bardziej niż musi. BARDZO istotnej jest stosowanie środków ochrony bezpośredniej. Chodzi głównie o strój, rękawice, obuwie i okulary ochronne. To naprawdę wiele i pozwala Ci pozbyć się niebezpiecznego wpływu temperatury i latających wokoło wiórków metalu. Osłon wymagają również maszyny – jako tokarz musisz zadbać o zabezpieczenia narzędzi oraz demontować je tylko i wyłącznie w bardzo określonych okolicznościach. Ta praca wymaga też od czasu do czasu nieco dźwigania, dlatego ważne, abyś przestrzegał norm dotyczących ciężaru, który naraz można unosić. Wiele problemów można uniknąć, jeśli dobrze zorganizujesz sobie własne stanowisko pracy. Oczywiście pewne rzeczy będą prawdopodobnie wbudowane, jednak używanie wyłącznie tych urządzeń, które w danej chwili są potrzebne z pewnością ograniczy zagrożenia zawodowe tokarza. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *