Press "Enter" to skip to content

Jak zostać tokarzem?

By zostać tokarzem będziesz potrzebował ukończyć przynajmniej branżową szkołę zawodową w zawodzie operatora obrabiarek skrawających ze specjalizacją tokarza właśnie. Choć oczywiście tą drogą zawodową możesz pójść także i później, jako dorosły. Wystarczy, że wybierzesz z oferty ośrodków szkoleniowych odpowiedni kurs podyktowany właśnie przygotowaniu zawodowemu tokarza. Bardzo istotnymi predyspozycjami do takiej pracy jest umiejętność czytania rysunków technicznych (a zatem wyobraźnia przestrzenna będzie bardzo wskazana), zainteresowania i zdolności techniczne, bardzo dobre zdolności manualne, dobre zdrowie, sprawne kończyny i mocny, ostry wzrok. Najczęściej zawód ten wybierają mężczyźni.

Tokarz – wykształcenie zawodowe

Zawód tokarza znajdziesz w ofertach wielu polskich szkół branżowych I stopnia. Odpowiednik dawnej „zawodówki” chętnie udostępni Ci swoje narzędzia i warsztaty o ile przejawiasz podstawowe predyspozycje. Nauka w szkole trwa trzy lata i przez ten czas obok przedmiotów ogólnokształcących (język polski, matematyka, geografia) czekać będą Cię też przedmioty stricte zawodowe prowadzone we współpracujących ze szkoła specjalnych centrach kształcenia praktycznego. Możesz też wybrać inną formę nauki – znaleźć sobie pracodawcę, który w zamian za Twoją pracę i pomoc, będzie uczył Cię zawodu w prawdziwym warsztacie i z użyciem prawdziwych profesjonalnych narzędzi.

Tokarz – czego musisz się nauczyć?

Oczywiście z budową i funkcjonowaniem oraz obsługą maszyn. Przede wszystkim obrabiarek skrawających, ale i innych służących do obróbki metalu. Nauczyciele pokażą Ci, w jaki sposób zabierać się za pracę, obsługiwać narzędzia oraz przestrzegać zasad BHP. Praca tokarza to wykonywanie projektów. Te wyrażone są w postaci szczegółowych i sporządzonych w bardzo fachowy sposób rysunków technicznych. Część zajęć będzie dotyczyła właśnie temu – kreśleniu i czytaniu takiej dokumentacji. Całość kończy się egzaminem zawodowym, który daje Ci specjalny zawodowy tytuł tokarza oraz pozwala od razu szukać zatrudnienia.

Tokarz – kursy zawodowe

Inną formą zdobycia zawodu tokarza jest ukończenie specjalistycznych kursów. Takie oferują ośrodki szkoleniowe (bądź współpracujące z nimi urzędy pracy lub hufce pracy), a także sami pracodawcy. To rozwiązanie co prawda przygotowuje do pracy tokarza, jednak bazuje na już istniejących umiejętnościach i pewnym wykształceniu technicznym, które powinieneś posiadać. Jest to rozwiązanie mniej kompleksowe niż szkoła zawodowa, z tego względu, że kurs trwa znacznie krócej (kwestia tygodni lub miesięcy) oraz zapewnia Ci jedynie dyplom ukończenia kursu, a nie tytuł zawodowy, który dla wielu pracodawców jest znacznie bardziej nobilitujący

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *