Press "Enter" to skip to content

Iluzjonista na etacie czy własnej działalności?

Czy w tej pracy można znaleźć zatrudnienie etatowe? Raczej nie bardzo. Chyba że interesuje Cię fucha zabawiacza prostymi sztuczkami  w domu kultury czy przedszkolu. To wymaga osobnych kompetencji, by w ogóle otrzymać zatrudnienie i to w innym charakterze. Raczej nie o coś takiego Ci chodzi. Sztuka sztuką, ćwiczenia ćwiczeniami. Jakkolwiek Twoja praca i wysiłki mają charakter artystyczny, musisz uregulować kwestie prawne i podatkowe, by móc funkcjonować. Jakie masz możliwości?

Iluzjonista – rodzaj działalności

Na ogół iluzjoniści pracują jako jednoosobowe firmy. Nazywają je swoim nazwiskiem i zyskują tym samym nieco korzystniejsze rozwiązania podatkowe, niż gdyby pracowali na etacie lub opierali się wyłącznie na umowach o dzieło. Ta ostatnia forma jest dobra, dopóki Twoje występy są jedynie czymś pobocznym. Równoległym wobec normalnej pracy zarobkowej. Gdy działasz regularnie, kupujesz sprzęt, kostiumy, urządzasz występy i pobierasz za to pieniądze. A także – są to Twoje główne źródła dochodu. Musisz zarejestrować działalność gospodarczą. Z racji tego, że ma ona charakter artystyczny, możesz załapać się na zwiększone koszty uzyskania przychodu (50 zamiast 20%), co znacząco zmniejszy Twoje obciążenia podatkowe.

Iluzjonista – jak zacząć?

Oczywiście trzeba trenować. Uczyć się, poznawać nowe sztuczki a najlepiej samemu je wymyślać. Jak jednak dotrzeć do publiczności i zwyczajnie dać się zauważyć? To zawód podobny jak aktor, wokalista, muzyk, malarz czy kabareciarz. Trzeba szukać publiczności. Zgłaszaj się na festiwale i konkursy. Organizuj wraz z instytucjami kultury występy. W dzisiejszych czasach świetnym medium jest internet. Kanał na YouTube, zwłaszcza doinwestowany w niezły montaż i oświetlenie oraz ciekawe treści iluzjonistyczne pozwala szybko zdobyć popularność. I to nie tylko lokalną.

Iluzjonista – pokazy i usługi

Na czym możesz zarabiać jako iluzjonista? Przede wszystkim na pokazach i występach. Piszemy o tym szerzej w innym artykule. Możesz też być człowiekiem do wynajęcia. Świetne zlecenia to te na firmową imprezę, imieniny, wesele czy 18-letnie urodziny. Z czasem, gdy zyskasz jakiś rozgłos i ugruntujesz swoja pozycję w świadomości odbiorców, możesz pomyśleć nad działalnością dydaktyczną. Nauką podstaw zawodu, sztuczek, treningi manualne. Albo napisać książkę. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *