Press "Enter" to skip to content

Jak zostać iluzjonistą?

Tajemnicze, niesamowite sztuczki iluzjonistyczne powodują niekiedy opad szczęki u publiczności. Jak to możliwe, że kostka ułożyła się tak, a nie inaczej? Poduszka lewituje, karty znikają w dłoni, a gdy się ponownie pojawiają, nie mają ani grama nagięcia. Coś wpada w rękaw i wychodzi z tego coś innego. Albo człowiek wchodzi do pudełka, a wychodzi z niego kot? I to wszystko na oczach publiczności, w czasie rzeczywistym. Na pewno to znasz. Tak pracuje iluzjonista. Ma swoje prostsze i bardziej skomplikowane sztuczki. Posługuje się różnymi rekwizytami, a techniki swoich pokazów opanowane ma do perfekcji. Organizuje pokazy, można go zamówić na przyjęcie, do szkoły, w domu kultury albo na wesele czy imprezę firmową. Jak zostać iluzjonistą i zarabiać na takich pokazach?

Iluzjonista – definicja zawodu

Choć praca iluzjonisty wydaje się być czym ezoterycznym i mało poważnym, jest to zajęcie, na którym można zarabiać i utrzymywać się z tego. Pod warunkiem, że założysz własną działalność i będziesz miał stały dopływ zleceń. Zawód iluzjonisty definiuje nawet polskie prawo. Nazywa tak fachowca, który „Prezentuje na imprezach estradowych, w cyrkach i innych przedstawieniach numery, sztuczki i efekty trikowe powodujące u widzów zakłócenia toku ich logicznego rozumowania; posługuje się małymi lub dużymi akcesoriami, wykorzystując nienadążanie wzroku, odwrócenie uwagi, powierzchnie lustrzane, tło i różne triki techniczne wzbogacając je elementami muzycznymi, tańcem, angażowaniem widzów do udziału w przedstawieniu”.

Iluzjonista – ważna jest pasja i umiejętności

Iluzjonista to zawód specyficzny. Wymagający też odpowiedniej postawy. Istotne są tu zarówno umiejętności manualne (niekiedy posunięte do granic wyobraźni) jak i kreatywność w wymyślaniu nowych sztuczek, przebojowość i swego rodzaju charyzma, która pozwoli odnaleźć się na scenie i zainteresować publiczność. Nie bez znaczenia jest poczucie humoru. A także względy bardziej techniczne – znajomość prawideł marketingu, podzielność uwagi i umiejętności organizacyjne i negocjacyjne. Bardzo ważna w tej pracy jest wytrwałość. Sukces nie przychodzi od razu i wymaga wielu prób, wielu ćwiczeń, zaliczania wielu kursów i stałego poszukiwania zleceń.

Iluzjonista – kursy i szkolenia

Jak nauczyć się tego fachu? Wiele rzeczy możesz nauczyć się sam. Z bezpłatnych kursów, z podręczników lub obserwując najlepszych. Niektóre techniki jednak wymagają treningów pod okiem profesjonalnych iluzjonistów. Takie kursy organizują branżowe stowarzyszenia albo wyspecjalizowane szkoły dla iluzjonistów. Bardzo rzadko jednak doświadczeni iluzjoniści dzielą się swoimi najlepszymi numerami. O to musisz zabiegać albo samemu wymyślić nowe, unikalne sztuczki. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *